Primule jsou oblíbené květiny, které symbolizují příchod jara. Z přírody známe nejčastěji prvosenky jarní, které jsou oblíbené pro své léčivé účinky. Na zahradách a v bytech se však setkáme pouze s prvosenkami bezlodyžnými.

Prvosenka bezlodyžná, latinsky Primula vulgaris, je trvalka, která dorůstá zpravidla 5 – 10 cm. Poznáte ji podle listů uspořádaných do růžice a nízko rostoucích květů v různých odstínech bílé, červené a žluté barvy. Primule kvetou hned brzy na jaře. Na zahradách začínají zpravidla vykvétat v období března až dubna. Do bytu či domu si však tuto kvetoucí rostlinu můžete pořídit již na začátku února.

Primule ze začaly pěstovat v západní a jižní Evropě, postupně se rozšířily po celém evropském území.

Jak primule správně pěstovat, aby vydržely?

Při správné péči je možné se z prvosek bezlodyžných v domě radovat i více jak měsíc.
Vše začíná správným výběrem v zahradnictví. Zdravou rostlinu poznáte podle velkých, lesklých listů bez skvrn. Kupujte nerozkvetlé primule se zdravými poupaty.Také zkontrolujte, zda substrát, ve kterém jsou rostlinky zasazeny, je pořádku a bez plísní a houbovitých chorob.

Po přenesení do vnitřních prostor je umístěte na chladnější místo s dostatečným přísunem slunečního svitu. Dopřejte jim mírnou ale pravidelnou závlahu, pozor na přelití.
V domácím prostředí je nechejte dokvést, teprve poté je přesaďte na zahradu či do keramických truhlíků a květináčů. Pokud je chcete pěstovat výhradně na balónech a terasách, pak je můžete přesadit ihned po zakoupení.

Primule bezlodyžné ke zdravému růstu potřebují kvalitní zeminu. Vhodné jsou těžší, humózní půdy. Doporučujeme proto směs písku, rašeliny a listovky. Dno květináčů vystelte keramzitovými kuličkami, které zajistí odvod přebytečné vlhkosti.

Fotogalerie
5 fotografií