V tramvajích, vlacích i autobusech snad všichni kašlou. Slušné vychování, které velí zakrýt si pusu kapesníkem nebo raději rouškou, už se moc nenosí. Pravděpodobnost, že si nějaký ten kašlík přinesete domů, je veliká. Máme pro vás pár jednoduchých receptů, které pomůžou se s ním vypořádat.

Cibule je proti kašli  skvělá v čaji i jako šťáva s medem.
Cibule je proti kašli skvělá v čaji i jako šťáva s medem.
Autor: Shutterstock.com
Cibulový

Bez této zeleniny se neobejde skoro žádné české jídlo. Ale stejně skvělá je i při léčbě nachlazení, zabírá především proti dráždivému kašli a pomáhá s odkašláváním hlenu. Výhodou je, že se čaj i šťáva z ní hodí i pro malé děti.

Cibulový čaj

2 větší cibule
2 l vody
Cibuli oloupejte a rozkrájejte na silnější kolečka, která zalijte studenou vodou. Na mírném ohni přiveďte k varu a vařte asi deset minut. Pak louhujte pět minut. Sceďte, oslaďte medem a pijte ještě teplé.

Cibulová šťáva

1 cibule
3 lžíce cukru
Lžíci medu
Cibuli nadrobno nakrájejte a smíchejte s cukrem a medem ve skleničce. Počkejte, až pustí šťávu. Užívejte třikrát denně čajovou lžičku. Vydrží do druhého dne v chladu.

Lipový čaj
Lipový čaj
Autor: Shutterstock.com
Lipový

Květ našeho národního stromu se nejlépe používá při horečnatých onemocněných dýchacích cest. Ale pomůže i na zánět průdušek a při zahlenění. Je dobré ho pít především navečer, protože klidní sliznice a snižuje dráždivost ke kašli. Pomůže při vypocení, když máte chřipku. Nejlepší je při nachlazení užívat třikrát denně šálek čaje, který osladíte lipovým medem.

Lipový čaj

Lžička sušeného lipového květu
Med
Šálek vody
Lipový květ dejte do šálku a přelijte horkou vodou. Nechte deset minut louhovat. Pak nálev slijte přes sítko a trochu přislaďte. Hodí se především med, případně bylinkový sirup.

Bezinkový

Bezinky jsou velmi cenným zdrojem vitaminu C. Tepelně upravené nebo sušené se při domácí léčbě používají na bronchitidy a nemoci z nachlazení. Ale výborné jsou i v kompotech, džemech nebo jako víno. Na uvaření čaje se hodí jak plody, tak i květy.

Bezinkový čaj z plodů

4 lžíce sušených plodů bezinek
1 l vody
Bezinky zalijte studenou vodou a vařte 15 minut na mírném ohni, pak nechte 10 minut vyluhovat. Čaj sceďte přes jemné sítko a přislaďte medem.

Míchaný

Nejúčinnější jsou směsi sesypané z více druhů bylinek. Zkuste třeba kombinaci květů bezu černého s lipovým květem a diviznou. Vykašlávání hlenů uspíší také odvary z tymiánu, slézu, mateřídoušky, majoránky, anýzu, řepíku, máty nebo šalvěje. Opět platí, že na jeden šálek nálevu by měla přijít jedna lžička směsi bylinek. Tu zalijte horkou vodou a nechte deset až dvanáct minut louhovat. Pak sceďte a pijte nálev ještě teplý. Přislaďte ho medem.