1 Okna svěřte robotovi

Kdyby se sestavoval žebříček nejméně populárních domácích prací, mytí oken by rozhodně bylo v první trojce. I když postupujte klasickým a zaručeným způsobem, takže nejdřív omyjete rámy a vnitřní parapet a nakonec si vyhrajte se skleněnými výplněmi, výsledek je nejistý. Často si sklo nejrůznějšími hadříky „zašmrdláte“ a zachlupatíte tak, že je to snad horší, než to bylo před mytím. Skvělou pomůckou, která tomu zabrání, je stěrka, nejlépe s teleskopickou tyčí, se kterou dosáhnete i na ta hůře dostupná místa. Aby se tabule oken krásně leskly, použijte novinku – čisticí sprej Cif Okna a Sklo nebo Clin Multi-Shine. Poté okna ještě pomalu setřete stěrkou. Nejjednodušší ovšem je zaměstnat robota, který okna umyje sám a dokonale.

Robotická prachovka Virobi Vileda je jednoduchý robotický mop, který shromažďuje a zadržuje prach i chlupy na elektrostatickém hadříku. Od 900 Kč
Robotická prachovka Virobi Vileda je jednoduchý robotický mop, který shromažďuje a zadržuje prach i chlupy na elektrostatickém hadříku. Od 900 Kč
Autor: archiv firem
2 Obývák vycídí prachovka

Nejvíc vánoční výzdoby většinou bývá v obýváku, kde se schází celá rodina, proto je dobré začít tam i s úklidem. Pusťte se do něj systémem „od okna ke dveřím“. Prachovkou z mikrovlákna setřete lustr a nábytek. Nezapomeňte také na sedačku, kterou důkladně vydrhněte (máte-li sedačku koženou nebo koženkovou, setřete ji vlhkým hadříkem). Použít můžete i tepovací přístroj, který lze snadno zapůjčit. Investice do něj je malá, ale službu vám prokáže obrovskou. Květiny také čekají na vaši péči! Ty menší můžete pouze osprchovat a nechat oschnout. Větší květiny postříkejte rozprašovačem a každý list zvlášť otřete hadříkem. Dokonalým pomocníkem je elektronická prachovka, vlastně jednoduchý robotický mop, který shromažďuje a zadržuje prach i chlupy na elektrostatickém hadříku. Vyčistí podlahy podél zdí a vejde se i pod nábytek.

3 Na matrace vezměte vysavač

I když se to nezdá, během roku často zanedbáváme ložnici. Sice pravidelně čistě povlékáme, ale zapomínáme na boj se skrytým prachem. Při předvánočním úklidu se s povlečením vypořádejte jako vždycky, ale tentokrát vyperte i přikrývky a polštáře. Abyste se zbavili veškerého prachu, matrace otočte a vysajte ze všech stran. Pomůže vám při tom výkonný vysavač, nejlépe s HEPA filtrem a sáčky. Ty pak putují rovnou do koše a máte pokoj.

Místo pracného drhnutí dejte do mísy WC blok, který bude čistit při každém spláchnutí.
Místo pracného drhnutí dejte do mísy WC blok, který bude čistit při každém spláchnutí.
Autor: Shutterstock.com
4 Koupelnu rozzáří čistič

Zatěžkávací zkouškou je koupelna. Sice ji myjeme pravidelně, ale ruku na srdce, dost často to šidíme. A jednou za čas je potřeba to udělat pořádně. Vymývání regálů využijte k protřídění kosmetických přípravků a ty, které už nepoužíváte, nemilosrdně vyhoďte! Na špínu v koupelně a WC volte silné přípravky jako je například Cif Koupelna nebo Domestos 24H Plus. Na obzvlášť odolné nečistoty se vyplatí vzít parní čistič. Toaletu nezapomeňte opatřit WC blokem, který s každým spláchnutím mísu umyje a navíc místnost provoní. Zrcadla vyleštěte přípravkem na okna.

5 Plísně vyžeňte z bytu

Píseň nejlépe zlikvidujete správným větráním. Když už se objeví, použijte kvalitní dezinfekční přípravek. Ideálním přípravkem na ošetření problémových míst je Savo Proti plísním. Účinně odstraňuje plísně a kvasinky a dané místo tak nejen dezinfikuje, ale i vybělí. Na problematické spáry mezi dlaždicemi v koupelně výborně poslouží jemně parfemované Savo Proti plísním Koupelna. Nikdy se nesnažte plíseň setřít, jen byste spory rozšířili dál po bytě.

6 Do kuchyně s odmašťovačem

V kuchyni je potřeba vyklidit kuchyňskou linku a tu pořádně vymýt. Ať už v regálech máte podložky nebo ne, prach prostě zaleze všude. Na odolnou mastnotu zažranou v troubě či digestoři zkuste Cif Odmašťovač, který si s ní hravě poradí. Co se nádobí týče, sáhněte po některém z hadříků, které jsou vyrobeny z mikrovlákna. Díky plastickému povrchu špínu odstraní i v záhybech a bez přílišného drhnutí se doberete k rychlému výsledku. Na úklid skvrn a mastnoty po pečení a vaření zkuste Real intensive gel se silným odmašťujícím účinkem.

7 Podlahu svěřte mopu

Jako poslední krok si nechte vytírání podlahy. Na starý hadr zapomeňte a pořiďte si nový mop se šlapacím pedálem, díky kterému vytřete podlahu bez zbytečného ohýbání a namáčení rukou do špinavé vody.