Deky a polštáře: Jak vybrat ty, které zahřejí, a jak o ně správně pečovat?
-
Většinu polštářů můžete prát na 40 stupňů
Pro relaxaci během zimních večerů se určitě budou hodit teplé deky a polštářky. Vybírat můžete podle vzhledu, rozměrů, ale především by vás měl zajímat druh materiálu, ze kterého je výrobek ušit, abyste věděli, jak se o něj starat, aby vám dlouho vydržel v původním tvaru i barvách.
- 1.
Polštáře a polštářky
Autor: Shutterstock.comVětšina dekoračních polštářů má polyesterovou výplň, která je lehká, dobře se přizpůsobí vašemu tělu a hlavně se snadno udržuje v čistotě. Polštáře s touto náplní můžete prát v pračce při teplotě až 40 °C a sušit v sušičce, materiál dobře drží tvar i po vyprání. Určitě ho ale nežehlete horkou žehličkou, stačí jen polštář lehce naklepat, aby se do náplně dostal vzduch a zůstala příjemně měkká. Do některých relaxačních polštářů, látkových dětských hraček a velkých sedacích vaků se jako výplň používají také napěněné polystyrenové kuličky. Jsou méně poddajné, ale zato lépe podrží tělo. Také tyto polštářky můžete vyprat, ale jen na 30 °C a uzavřené do ochranných sáčků. Ideální je v tomto případě snímatelný pratelný obal a samostatná vložka, která se nepere.
- 2.
Plédy a deky
Většinu polštářů můžete prát na 40 stupňůAutor: Shutterstock.comNaprostá většina plédů na zabalení je vyrobena z flísu, na první dotek hebkého polyesteru s jemným chloupkem na povrchu. Pro praní platí stejná pravidla jako u polštářů: při častějším praní se materiál opotřebuje, není už tak příjemně jemný a začnou se na něm vytvářet drobné kuličky ze svrchních chloupků. Po vyprání tedy plédy rychle rozvěste a nechte přirozeně uschnout, nežehlete je, jen povrch lehce překartáčujte kartáčem s měkkými přírodními chlupy. U dek a přehozů z akryliku je lépe počítat s tím, že se materiál ještě může při praní nepatrně srazit. Bavlněné a vlněné plédy se mohou prát při 30 až 40 °C podle údajů uvedených na visačce, můžete počítat s tím, že se nepatrně srazí, a také se mohou vytahovat, takže je raději sušte rozložené na osušce.
- 3.
Klasika v moderním kabátku
Sebevědomí lidé to mají v životě snazší, shodují se vědci.Autor: ShutterstockPokud chcete mít pokrývku trochu silnější, můžete si koupit prošívanou deku. Většina takových výrobků je naplněna dutým polyesterovým vláknem, jako povrchová tkanina se používají směsové materiály z bavlny a polyesteru. Pokud se chcete zachumlat do čistě přírodní deky, kupte si deky plněné jemným prachovým nebo obyčejným přírodním peřím, případně směsí obojího, s bavlněným povlakem. Tyto deky na rozdíl od dutého vlákna většinou nemůžete prát v pračce. Pak byste je měli odnést do speciální čistírny, kde zvlášť vyčistí peří a pak ho nasypou do nového sypku. V prodejnách ale najdete i deky z prachového a obyčejného kachního peří, které můžete prát i na 60 °C, tedy při teplotě, která hubí roztoče. K dostání je třeba extra hřejivá přikrývka Sötvedel za 1690 Kč v síti Ikea. Zajímavé řešení nabízí nový materiál lyocell, který se vyrábí ze dřeva nebo recyklovaných textilií. Náplň se většinou kombinuje s polyesterovým vláknem a výsledkem je lehká nadýchaná deka, kterou lze prát také při teplotě 60 °C a hodí se i pro alergiky.
- 4.
Tip na závěr
.Autor: Archiv firemPři nákupu dek, plédů a polštářků se zajímejte, zda je možné výrobky prát, nebo s nimi musíte z zajít do čistírny. Většinu z nich vyperete s v pračce při teplotě 30 nebo 40 °C, před praním je raději složte a dejte do větších ochranných j síťovaných sáčků na praní jemného prádla. s A použijte gelové kapsle nebo prací gel.