Prevence před štěnicemi bohužel téměř neexistuje. Přivézt si je můžete v kufru i z toho nejluxusnějšího hotelu, přinesete si je na oblečení z prostředku městské hromadné dopravy, dostane se k vám stoupačkami od sousedů bydlících několik pater od vás. Bez potravy totiž obávaný parazit přežije několik měsíců.

Dalším způsobem, jak se štěnice šíří, je pak starší nábytek a bytové doplňky, které pořídíte třeba v bazaru nebo na inzerát. Nebezpečí však hrozí i v případě starých obrazů, ať už jsou koupené na aukci starožitností nebo na bleším trhu. Malí broučci se totiž rádi ukrývají i ve skulinách rámů. Stačí jediný jedinec, ale i pouhé vajíčko. A máte zaděláno na obrovský problém. Pozor si dejte, i pokud kupujete oblečení či hračky z druhé ruky.

Jak vypadají štěnice, jak poznat vajíčka

Štěnice, která žije v průměru jeden až jeden a půl roku, má několik vývojových stádií, od vajíčka přes nymfu až po dospělé jedince. Ti měří v průměru okolo čtyř až pěti milimetrů. Mají ploché oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo, které se po nasátí krve zaoblí.

Vajíčka jsou bílé podlouhlé útvary, které na délku měří jen necelý milimetr. Protože jde o brouky z podřádu ploštic, můžete je poznat i podle typického nepříjemného zápachu, který vám po jejich rozmáčknutí zůstane na rukou.

Parazité, kteří se živí jen a pouze lidskou krví, ve dne obvykle zůstávají v úkrytu. Vylézají až v noci. Bodají hlavně na odhalených, nepřikrytých částech těla.

Výkaly od štěnice: Další důkaz, že se u vás zabydlely

Pokud se vy nebo některý z členů rodiny probouzíte s červenými pupínky, které během dne začnou nesnesitelně svědit, měli byste se v první řadě podívat pod a za postel.

Najdete tam pravděpodobně shluky nedefinovatelných černých teček. Jde o výkaly štěnic. Kromě nich tam pak budou i průsvitné svlečky různých velikostí, které zůstávají po štěnicích vždy při přechodu na další vývojová stádia. Samotné štěnice začnou své kolonie opouštět nejčastěji při vyrušení, jako jsou otřesy, ostřejší světlo nebo třeba aplikace insekticidů.

Jak se pozná kousnutí od štěnice

O samotném kousnutí a hodování nebudete mít ani ponětí, při vpichu totiž tihle nevítaní spolubydlící vstříknou do rány anestetikum, takže žádnou bolest neucítíte. Zarudnutí a svědivost se objeví až o několik hodin později, v případě prvního pokousání to může být dokonce až za týden. Pupínky připomínají komáří štípance. Štěnice ale zpravidla saje v řadě nebo trojúhelníku po třech a více štípancích.

Sliny štěnic, které při sání vypouštějí, u mnoha jedinců vyvolávají poměrně výrazné kožní reakce a vznik celých ložisek vodou vyplněných větších a menších puchýřků. Proto bývá pokousání často praktickými lékaři zaměňováno za kopřivku, a pravý původ tak zůstává dlouho neodhalen. Po rozškrabání, případně po opakovaném pobodání, mohou vzniknout hnisavé, špatně se hojící rány.

Jak zlikvidovat štěnice?

Malý brouček vypadá neškodně, zbavit se ho je ale téměř nadlidský úkon. Je důležité jednat včas, dokud se příliš nerozmnoží. Ověřit si, že se vám doma skutečně zabydlely štěnice, můžete tak, že u postele nastražíte plastovou ampulku s feromony, která je přiláká, a lepicí kartónky, na kterých uváznou. Pokud na nich parazity objevíte, zahoďte stud a pozvěte si rovnou odbornou firmu. Vůči běžným insekticidům a volně prodávaným přípravkům jsou totiž imunní.

Deratizátoři mají k dispozici insekticidy s vysokou koncentrací účinných látek a další prostředky, které nejsou běžně prodejné. Připravte se předem na to, že jedna návštěva stačit nebude. Aplikaci postřiku je totiž nutné nejméně dvakrát i vícekrát zopakovat. Celková cena za zásah odborné firmy se pohybuje většinou od dvou do šesti tisíc korun. Záleží jen na tom, kolikrát budou muset přijet, jak daleko to k vám mají a také kolik přípravků, případně speciálních dýmovnic, nakonec spotřebují.