11 tipů, aby vaše ručníky zůstaly nadýchané, voňavé a správně sály
-
Video se připravuje ...
Vybledlé, drsné ručníky, které nesají tak, jak mají. To je nejčastější problém našich koupelen. Přitom stačí jen vědět, jak je správně prát, a máte vyhráno. Chcete, aby vaše ručníky zůstaly voňavé, měkké a nadýchané? Poradíme vám, jak na to.
- 1.
Nakupte ty správné
Autor: shutterstock.comPokud milujete nadýchané a měkké ručníky, určitě se vyplatí myslet na to již při nákupu. Podívejte se na materiál a jeho gramáž – kvalitní ručník, který vám vydrží nadýchaný, bude mít na cedulce uvedeno 450 gramů na metr čtvereční a více. Pokud chcete ručník opravdu jemný, volte delší vlas.
- 2.
Nejdříve je vyperte
Autor: ShutterstockNež začnete ručník používat, nejméně dvakrát ho vyperte, a to ideálně na čtyřicet stupňů. Při prvním praní používejte raději gel než klasický prášek, lépe se rozpouští a jeho zbytky nezůstanou mezi vlákny. Dávkujte spíše méně.
- 3.
Aby nevybledly
Autor: shutterstock.comChcete-li mít jistotu, že si vaše ručníky udrží jasné barvy co nejdéle, přidejte při prvním praní k pracímu prostředku také sklenici octa. Ten zaručí, že se barva ustálí a bude se z vláken pomaleji vypírat. Ocet pak přidávejte k ručníkům zhruba při každém třetím až čtvrtém praní.
- 4.
Abyste se vyvarovali žmolků
Autor: Shutterstock.comPři dalších praních pračku s ručníky rozhodně neplňte na maximum. Pokud je totiž v bubnu velké množství prádla, a ještě ke všemu ručníků, vlákna se hlavně při odstřeďování lámou. Ručníky tak ztrácejí svou měkkost a tvoří se na nich žmolky.
- 5.
Zapomeňte na aviváž
Autor: shutterstock.comMožná máte z televizních reklam pocit, že aviváž rovná se automaticky měkké a nadýchané prádlo – a tedy i ručník. Jenže tady to rozhodně neplatí, naopak při praní ručníků na aviváž zapomeňte. Při použití aviváže se totiž vlákna doslova "připlácnou" k sobě a ručník už nebude nikdy nadýchaný jako předtím.
- 6.
Nebělit!
Autor: shutterstock.comPokud to není na etiketě přímo uvedeno, pak ani bílé ručníky nebělte. Ručníky totiž pravděpodobně mají povrchovou úpravu, a jejich bělení by tak časem mohlo oslabit vlákna a způsobit, že budou méně savé. Přečtěte si pečlivě štítek na ručníku, než ho budete prát. V pračce perte ručníky vždy při doporučené teplotě a jen s podobnými barvami.
- 7.
Jak je usušit
VideoVideo se připravuje ...Irena Sládečková
Po praní je důležité ručníky pořádně usušit. Možná je dáváte na radiátor, aby pořádně proschnuly, to ale není dobrý nápad: horko může poškodit vlákna, ta se mohou polámat a místo ročníku zase budete mít smirkový papír. Ideální je použít sušičku s vhodným programem, ta dokáže načechrat i ty ručníky, které dlouho měkkosti vzdorují. Pokud sušičku nemáte, dejte ručník na šňůru tak, aby k němu mohl dostatek vzduchu ze všech stran. Pokud sušíte v místnosti, nechte pootevřené okno.
- 8.
Jak jim vrátit vůni
Autor: shutterstock.comPomoci můžete i starým ručníkům, které sice po vyprání vypadají dobře, po prvním utření však začnou nelibě zapáchat. Vezměte si na pomoc ocet a ručníky vyperte: jednou v octu (do pračky přidejte jeden až dva hrnečky) a potom v pracím prostředku. Vyperte je ideálně na teplotu 90 °C.
- 9.
Jak na savost
Autor: Shutterstock.comŠpatné absorpční vlastnosti mají zpravidla nové ručníky a jedno až dvě vyprání bohužel nejsou dostatečný počet. Abyste ručník "naučili", jak pořádně sát, je potřeba ho vyprat zhruba pětkrát. Tak z něj odstraníte povrchovou úpravu z výroby, která se sice snaží zaručit to, že ručník bude měkký a bude mít zářivé barvy, ale současně brání jeho správné savosti.
- 10.
Aby byly měkké
Autor: shutterstock.comNikdo nemá rád ručník, který škrábe jako smirkový papír. Pokud ty vaše nejsou ani zdaleka tak měkké, jak byste si představovali, zkuste ubrat pracího prostředku. Pokud se totiž z vláken správně nevypere, způsobí právě to, že ručníky budou tvrdší. A navíc si zaděláváte na podráždění kůže.
- 11.
Nežehlit!
Autor: Shutterstock.comZe stejného důvodu, proč to nepřehánět s pracím gelem, byste ručníky neměli žehlit, protože vysoká teplota žehličky jim rozhodně neprospívá – vlákna se lámou, a ručník tak ztrácí nejen měkkost, ale i savost.