Ručník nesaje nebo nevoní? Víme, jak na to! | Blesk.cz
17. říjen 2019
Svátek slaví Hedvika, zítra Lukáš

11 tipů, aby vaše ručníky zůstaly nadýchané, voňavé a správně sály

/
 • 20. září 2016 ● 13:00

  Vybledlé, drsné ručníky, které nesají tak, jak mají. To je nejčastější problém našich koupelen. Přitom stačí jen vědět, jak je správně prát, a máte vyhráno. Chcete, aby vaše ručníky zůstaly voňavé, měkké a nadýchané? Poradíme vám, jak na to.

 • 1.

  Nakupte ty správné

  Pokud milujete nadýchané a měkké ručníky, určitě se vyplatí myslet na to již při nákupu. Podívejte se na materiál a jeho gramáž – kvalitní ručník, který vám vydrží nadýchaný, bude mít na cedulce uvedeno 450 gramů na metr čtvereční a více. Pokud chcete ručník opravdu jemný, volte delší vlas.

 • 2.

  Nejdříve je vyperte

  Než začnete ručník používat, nejméně dvakrát ho vyperte, a to ideálně na čtyřicet stupňů. Při prvním praní používejte raději gel než klasický prášek, lépe se rozpouští a jeho zbytky nezůstanou mezi vlákny. Dávkujte spíše méně.

 • 3.

  Aby nevybledly

  Chcete-li mít jistotu, že si vaše ručníky udrží jasné barvy co nejdéle, přidejte při prvním praní k pracímu prostředku také sklenici octa. Ten zaručí, že se barva ustálí a bude se z vláken pomaleji vypírat. Ocet pak přidávejte k ručníkům zhruba při každém třetím až čtvrtém praní.

 • 4.

  Abyste se vyvarovali žmolků

  Při dalších praních pračku s ručníky rozhodně neplňte na maximum. Pokud je totiž v bubnu velké množství prádla, a ještě ke všemu ručníků, vlákna se hlavně při odstřeďování lámou. Ručníky tak ztrácejí svou měkkost a tvoří se na nich žmolky.

 • 5.

  Zapomeňte na aviváž

  Možná máte z televizních reklam pocit, že aviváž rovná se automaticky měkké a nadýchané prádlo – a tedy i ručník. Jenže tady to rozhodně neplatí, naopak při praní ručníků na aviváž zapomeňte. Při použití aviváže se totiž vlákna doslova "připlácnou" k sobě a ručník už nebude nikdy nadýchaný jako předtím.

 • 6.

  Nebělit!

  Pokud to není na etiketě přímo uvedeno, pak ani bílé ručníky nebělte. Ručníky totiž pravděpodobně mají povrchovou úpravu, a jejich bělení by tak časem mohlo oslabit vlákna a způsobit, že budou méně savé. Přečtěte si pečlivě štítek na ručníku, než ho budete prát. V pračce perte ručníky vždy při doporučené teplotě a jen s podobnými barvami.

 • 7.

  Jak je usušit

  Video
  délka: 00:31

   Irena Sládečková

  Po praní je důležité ručníky pořádně usušit. Možná je dáváte na radiátor, aby pořádně proschnuly, to ale není dobrý nápad: horko může poškodit vlákna, ta se mohou polámat a místo ročníku zase budete mít smirkový papír. Ideální je použít sušičku s vhodným programem, ta dokáže načechrat i ty ručníky, které dlouho měkkosti vzdorují. Pokud sušičku nemáte, dejte ručník na šňůru tak, aby k němu mohl dostatek vzduchu ze všech stran. Pokud sušíte v místnosti, nechte pootevřené okno.

 • 8.

  Jak jim vrátit vůni

  Pomoci můžete i starým ručníkům, které sice po vyprání vypadají dobře, po prvním utření však začnou nelibě zapáchat. Vezměte si na pomoc ocet a ručníky vyperte: jednou v octu (do pračky přidejte jeden až dva hrnečky) a potom v pracím prostředku. Vyperte je ideálně na teplotu 90 °C.

 • 9.

  Jak na savost

  Špatné absorpční vlastnosti mají zpravidla nové ručníky a jedno až dvě vyprání bohužel nejsou dostatečný počet. Abyste ručník "naučili", jak pořádně sát, je potřeba ho vyprat zhruba pětkrát. Tak z něj odstraníte povrchovou úpravu z výroby, která se sice snaží zaručit to, že ručník bude měkký a bude mít zářivé barvy, ale současně brání jeho správné savosti.

 • 10.

  Aby byly měkké

  Nikdo nemá rád ručník, který škrábe jako smirkový papír. Pokud ty vaše nejsou ani zdaleka tak měkké, jak byste si představovali, zkuste ubrat pracího prostředku. Pokud se totiž z vláken správně nevypere, způsobí právě to, že ručníky budou tvrdší. A navíc si zaděláváte na podráždění kůže.

 • 11.

  Nežehlit!

  Ze stejného důvodu, proč to nepřehánět s pracím gelem, byste ručníky neměli žehlit, protože vysoká teplota žehličky jim rozhodně neprospívá – vlákna se lámou, a ručník tak ztrácí nejen měkkost, ale i savost.

Přidat názor
Počet komentářů: 2

vicky222:  Takze nemam nic jineho na praci nez se jen starat o rucniky. Pred pouzitim vyprat...Tady ocet tady tohle. To je ale sra...i. Muj zivot je prilis kratky na to,aby byl jenom rucnikarsky..

(25. 09. 2016 08:05)

p3p3: Jó když byli vyrobené v Česku, tak se nemusel nikdo bát, jak je prát a zůstávali stále měkké, ale když sem pronikly ručníky z Číny, Vietnamu apod. tak buď vypelichají nebo jsou kruté a nesají.

(21. 09. 2016 09:13)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy