Dozrávají šípky! Jak je sbírat, sušit a jak správně udělat čaj plný vitamínů | Blesk.cz
1. červen 2020
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil

Dozrávají šípky! Jak je sbírat, sušit a jak správně udělat čaj plný vitamínů

/
 • Šípkový čaj posílí vaši odolnost vůči chřipce a dalším infekčním chorobám.
  Šípkový čaj posílí vaši odolnost vůči chřipce a dalším infekčním chorobám. (shutterstock.com)
  12. září 2016 ● 06:00

  Nádherné lesklé rudé plody dozrávající na keřích šípkových růží nám oznamují, že pomalu přichází podzim. Nejsou ale jen nádhernou přírodní dekorací, ale také nejdostupnějším a zároveň nejlevnějším zdrojem vitamínu C, který vám pomůže překonat nadcházející období chřipek a nachlazení. Příjemně nakyslý čaj si oblíbí děti i dospělí. Nikdy se nepřepije a když si teď šípky sami nasbíráte, nebude vás ani nic stát.

 • 1.

  Jak poznat zralé plody

  ...

   

  Je důležité trhat šípky v době, kdy jsou už dokonale zralé. Poznáte to tak, že budou mít krásně ostře červenou barvu, ale na dotek budou ještě stále tvrdé. Po rozpůlení byste měli vidět vrstvu červenooranžové dužiny a uvnitř žlutá semínka s jemnými, ale pichlavými chloupky. Změklé nebo nahnědlé plody nesbírejte.

 • 2.

  Kdy šípky sbírat

  ...

   

  Nejvhodnější doba je na konci září a začátkem října. Na místech, kam celý den svítí slunce, ale dozrávají i o dva až tři týdny dříve, takže se do sběru můžete pustit klidně už o víkendu. Ve vyšších nadmořských výškách si při pozdějším sběru dejte pozor, aby šípky už nepřešly prvními mrazíky. Ty nesbírejte, k sušení nejsou vhodné. Navíc už přišly o většinu vitamínu C. Použít je ale můžete pro přípravu marmelády nebo vína.

 • 3.

  Nezapomeňte na pomůcky

  ...

   

  Na sběr se nezapomeňte dobře vybavit. Nepotřebujete sice nějaké speciální pomůcky, důležité jsou ale silnější rukavice a nějaké nůžky. Oblečte se nejlépe do staršího či pracovního oblečení. I když světlince kvetoucí šípková růže vypadá něžně, větvičky jsou poseté stovkami ostrých trnů. A nezapomeňte si s sebou vzít nějaký plátěný sáček nebo tašku, do kterých budete plody sbírat. Igelitka není vhodná, šípky by se v ní rychle zapařily.

 • 4.

  Šípky přeberte

  ...

   

  V první řadě natrhané šípky přeberte, odstraňte všechny větvičky, lístky, naměklé, zhnědlé, plesnivé nebo nějak viditelně poškozené plody. Plody pak důkladně omyjte pod tekoucí vodou, osušte a zbavte je stopek i zbytků okvětí lidově zvaných bubák. Pak už záleží jen na vás, zda chcete šípky sušit celé nebo nasekané.

 • 5.

  Použijte metody našich babiček

  ...

   

  Proces sušení by měl být co nejšetrnější, abyste předešli ztrátě cenného vitaminu C. Pokud nejste šťastným majitelem sušičky ovoce, můžete použít jeden z tradičních postupů našich babiček. Tím prvním je nechat šípky vyschnout jen tak na vzduchu a na pomoc si přizvat stále ještě silné sluneční paprsky. Právě tato varianta je nejekonomičtější. Stačí, když připravené očištěné šípky nasypete na plech vyložený pečicím papírem nebo papírovými utěrkami a umístíte ho někam, kde budou moci volně vysychat. Za slunečných dní ho pak vyneste na balkon nebo na terasu. Čas od času šípky prohlédněte, jestli náhodou neplesniví.

 • 6.

  Při sušení pomůže i trouba

  ...

   

  Dalším způsobem, jak si šípky nasušit na zimu, je použití trouby. Je nejrychlejší, ale musíte si dát pozor, abyste plody nepřipálili. Teplotu nastavte na sedmdesát stupňů Celsia, šípky nasypte na plech vyložený pergamenem nebo pečicím papírem a vložte do trouby. Pokud nemáte model s větrákem, sušte s přiotevřenými dvířky, aby odpařující se vlhkost měla šanci odcházet. Správně usušené plody poznáte tak, že mají krásnou tmavočervenou barvu a dají se dobře rozlomit a rozdrobit.

 • 7.

  Skladujte je v suchu a temnu

  ...

   

  Usušené plody skladujte v temnu v dobře uzavíratelné skleněné dóze. Pokud máte suchou a větranou spíž, můžete je nasypat do plátěného pytlíku a ten zavěsit tak, jak do dělaly už naše babičky. Ideální doba pro skladování je do další sklizně, tedy jeden rok. Rozhodně platí, že na čaj je lepší použít šípky sušené a předem nadrcené (v hmoždíři nebo paličkou na maso).

 • 8.

  Čaj z šípků nikdy nevařte!

  ...

   

  Pokud si šípkový čaj připravujete tak, že ho zalejete vroucí vodou, děláte obrovskou chybu. Připravujete se totiž o většinu vitamínu C, ale i dalších, jako jsou vitamín A, K a vitamíny skupiny B. V tomto případě je správná příprava čaje víc než důležitá. Sušené šípky podrťte, na litr vody použijte přibližně dvě polévkové lžíce drti a nechte je přes noc louhovat ve studené vodě. Získaný nálev přeceďte přes umělohmotné sítko nebo plátýnko. Těsně před konzumací ho pak jen zahřejte na zhruba sedmdesát stupňů Celsia. Jen při tomto postupu zachováte v získaném nápoji co největší obsah vitamínu C. Pít ho ale můžete i studený.

Přidat názor
Počet komentářů: 1

prycsnima:  Šípek se sbírá až po prvním mrazíku. A šípkový čaj se může vařit bez ztráty vitamínu C.

(12. 09. 2016 16:37)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy