Vodní kámen čas od času potrápí každou hospodyňku. Objevuje se v kuchyni i koupelně. Je nevzhledný a ničí domácí spotřebiče. Obvykle vzniká v místech, kterými často protéká teplá voda. Zbavit se ho není nijak těžké a opětovnému vzniku se dá předejít. 

Rychlovarné konvice vyčístíte octem

Usazeniny v rychlovarné konvici odstraníte opravdu snadno. Stačí konvici naplnit roztokem octa a vody v poměru 50:50 a nechat projít varem. Poté konvici několikrát vypláchnněte čistou vodou, dokud nezmizí zápach.

Špinavé nádobí

Také nádobí bývá často zanesené vodním kamenem. Pokud se vám nedaří nečistoty odstranit obyčejnou houbičkou a saponátem, pak si připravte obyčejnou sodu. 

Sodu nasypte do starého hrnce, přidejte vodu a vše zahřejte cca na 60 oC. Vložte do hrnce nádobí a nechte 20 minut působit. Poté nádobí vyndejte a opláchněte čistou vodou. 

Vany, sprchy, baterie

Bílé fleky na bateriích a povlaky špíny ve sprchách a vanách vyčistíte roztokem vody a octa. Pokud vám vadí jeho zápach, můžete přidat citronovou šťávu, která pach neutralizuje. Směs aplikujte na daná místa, nechte 10 minut působit a poté setřete. Baterie můžete ještě vyleštit, budou pak jako nové. 

Vodní kámen v toaletě

Častým splachováním se v toaletních mísách vytváří usazeniny, které působí opravdu nevzhledně. Předejdete jim pravidelným používáním čistících prostředků na toalety. Ideální je toalety čistit alespoň 2krát týdně. Pokud je vaše záchodová mísa hodně zanesená, pak vám pomůže roztok kyseliny solné. Stačí jej nalít do mísy a nechat krátce působit, poté toaletu pořádně vydrhněte štětkou.

Pračky a myčky

Jestliže máte tvrdou vodu, je dobré spotřebiče chránit předem. Při každém praní či mytí použijte změkčovač vody. Ten dávkujte podle tvrdosti vaší vody. Ochranu svých spotřebičů určitě nepodceňujte. Vodní kámen brání v průchodnosti potrubí, tím pračkám a myčkám snižuje životnost. Navíc se vám díky usazeninám zvyšuje spotřeba elektrické energie a pračky hůře perou.

Pokud si myslíte, že je vaše pračka vodním kamenem zanesená, rychlou pomocí je opět ocet. 1 litr octa nalijte přímo do bubnu pračky a zapněte pračku na program o 90 o C. V případě silného zanešení je lepší tento postup vícekrát opakovat.

Fotogalerie
3 fotografie