Video
Video se připravuje ...

Solné koupele zajistí celkovou relaxaci, uvolnění kloubů a svalů. Účinky se výrazně projevují při únavě a nachlazení, blahodárně působí na psychiku člověka. Nemusíte kvůli nim ale jezdit do lázní. archiv TV Prima

Koupelové soli jsou prastarý kosmetický přípravek, který využívaly již první civilizace. Staří Egypťané jej dokonce nazývali zázračným, neboť obsah soli v koupeli má blahodárné účinky na organismus. Sůl dezinfikuje pokožku, napomáhá hojení, působí proti zánětům, podporuje regeneraci tkání, blahodárně působí při četných kožních problémech, jako jsou například akné, lupénka či ztvrdlá kůže, a urychluje olupování jejích odumřelých částí. Známé jsou podpůrné účinky u zánětů gynekologických a  močových cest.

Solné koupele zajistí celkovou relaxaci, uvolnění kloubů a svalů. Účinky se výrazně projevují při únavě a nachlazení, blahodárně působí na psychiku člověka. Nejenže odstraňují únavu, ale podle složení konkrétní soli také dodávají tělu různé minerály a stopové prvky.

Solné koupele zajistí celkovou relaxaci, uvolnění kloubů a svalů. Účinky se výrazně projevují při únavě a nachlazení, blahodárně působí na psychiku člověka. Nemusíte kvůli nim ale jezdit do lázní.
Autor: archiv TV Prima


„Existuje mnoho typů solí, například termální sůl z minerálních pramenů, mořská sůl, speciální postavení má sůl z Mrtvého moře, pak jsou to krystalické soli ze solných ložisek, jako např. jodobromová či himálajská sůl,“ vyjmenovává Libuše Sittová a dodává: „Já jsem si oblíbila směs mořské soli a epsomské soli, známé také jako Glauberova nebo hořká sůl.“

Tato sůl je bohatá na hořčík a je součástí mořské vody i minerálních pramenů. Koupele v hořkých solích rychle zmenšují otoky, tradičně se používají k léčbě bolavých svalů i pro relaxaci, pro zmírnění stresu, odstranění toxinů z těla a k obnovení rovnováhy jeho pH. Nepohrdají jí ani hvězdy z Hollywoodu.

Solné koupele zajistí celkovou relaxaci, uvolnění kloubů a svalů. Účinky se výrazně projevují při únavě a nachlazení, blahodárně působí na psychiku člověka. Nemusíte kvůli nim ale jezdit do lázní.
Autor: archiv TV Prima


Nebojte se přidat bylinky a esence

Do soli lze přimíchat rozmanité bylinky a podle toho se také mění účinek lázně. Do některých koupelových směsí je možné přisypat i ovesné vločky nebo jedlou sodu, jejichž účinky pro pokožku rovněž nejsou zanedbatelné. Oblíbená voňavá směs obsahuje levanduli a citronovou silici. Tato lázeň pak působí neuvěřitelně relaxačně. Účinné látky se vstřebávají pokožkou a současně nádherně voní, což opět přispívá k uvolnění.

Levandule lékařská posiluje vlastnosti soli - má relaxační účinky, zmírňuje strach a napětí, navozuje lepší spánek, působí proti křečím či revmatickým bolestem, zevně zlepšuje oběhové problémy. Účinek násobí citronová silice, která je osvěžující a velmi vhodná při duševní námaze, bolesti hlavy, má antiseptické účinky, snižuje krevní tlak a příznivě působí na pleť.

Meduňka lékařská působí protizánětlivě a dezinfekčně, rovněž navozuje uklidnění a pomáhá při neurózách.

Měsíček lékařský skvěle působí na kůži, měsíčkový olej ji pěstí a celý obsahový komplex navíc posiluje hojení, pomáhá při různých kožních defektech i akné.

Heřmánek pravý působí protizánětlivě, proti akné, abscesům a jemně relaxačně.

Šalvěj lékařská má výrazné dezinfekční a protizánětlivé účinky, omezuje vyměšování potu. Používá se také na koupel nohou při mykózách či zrohovatělé kůži.

Solné koupele zajistí celkovou relaxaci, uvolnění kloubů a svalů. Účinky se výrazně projevují při únavě a nachlazení, blahodárně působí na psychiku člověka. Nemusíte kvůli nim ale jezdit do lázní.
Autor: archiv TV Prima


Dávkování si určujeme podle velikosti vany. „Mám ráda, když je koupel silnější. Nešetřím na sobě, protože koupel je čas a příležitost, kdy dělám něco výhradně pro sebe,“ říká paní Sittová.

Většinou je ale optimální použít na jednu koupel zhruba 100 g soli. Do čisté vany nasypte sůl ve stejný moment, kdy do ní napouštíte vodu ve zvolené teplotě. Prouděním vody ve vaně a občasným promícháním se sůl rozpustí a esence v ní obsažené se uvolní nejen do vody, ale i do celého prostoru koupelny. Takto připravená koupel je účinná nejen pro pokožku, ale aromaterapeuticky prospívá psychickému i fyzickému stavu organismu také díky vdechování takto uvolněných esencí.

Celý díl pořadu Gondíci s. r. o. uvidíte na Primě v sobotu 13. 6. 2015 v 16.25.