Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Květiny na niti: Vyrobte si doma japonskou kokedamu za pět minut a s minimem nákladů

/
 • Udělejte si doma kokedamu
  Udělejte si doma kokedamu (Shutterstock.com)
  22. února 2016 ● 06:00

  Kokedama je originální způsob, jak pěstovat pokojové rostliny. Pochází z Japonska. Rostlinky jsou umístěny v mechové kouli, mohou viset v prostoru nebo jen tak ležet na misce s vodou. Podívejte se, jak doma vyrobit vlastní kokedamu za pár minut!

 • 1.

  Co budeme potřebovat

  Video
  Video se připravuje ...

  Jak vyrobit kokedamu vám ukáže Markéta Keclíková z ateliéru ROSMARINO Adam Balažovič

  K výrobě kokedamy budete potřebovat:

   

  • rostlinku, kterou si chcete zasadit
  • mech
  • pokojový substrát a rašelinu
  • provázek a nůžky

   

  Rostlina může být venkovní i pokojová, záleží na vás a také na místě, kde chcete svou kokedamu mít. " V kokedamě můžete pěstovat opravdu cokoliv, kapradiny, citrusy, drobné orchideje, v poslední době jsou populární také bylinky," říká Markéta Keclíková, floristka a lektorka kurzů ateliéru Rosmarino. Rostlinu vyndejte z květináče, ve kterém jste ji zakoupili, a zbavte ji převozního substrátu.

 • 2.

  Výroba základní koule

  ...
  Autor: Shutterstock.com

   

  Připravte si substrát: ideální je kombinace zeminy pro pokojové rostliny a rašeliny. Poměr je potřeba co nejvíce přizpůsobit potřebám dané rostliny. Pokud je substrát sušší, můžete ho zvlhčit vodou tak, aby držel u sebe a abyste z něj vytvarovali kouli. Tu potom rozdělte v polovině, rostlinu do ní opatrně kořínky vložte a spojte. Můžete si opět pomoci vodou a základ kokedamy je tak hotov.

 • 3.

  Obalení mechem

  ...
  Autor: Shutterstock.com

  V následujícím kroku zabalte kouličku do mechu. Použijte plochý mech, ten se dá zakoupit v zahradnictvích nebo květinářstvích. Mech plní nejen funkci estetickou, ale zadržuje také vodu. Kouli obalte a ovažte provázkem. Použít můžete i drátek, ale pozor, ten by mohl korodovat. Pokud budete chtít kokedamu zavěsit, nechte nahoře provázek delší. No, a pak už nezbývá, než kokedamu umístit do místnosti nebo ven a podle potřeby zalévat. Můžeme ji buď rosit, nebo položit na pár minut na misku s odstátou vodou. Mech se tak krásně nasákne.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy