Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Špatně pere a ždímá? Možná máte zanesený filtr: Jak vyčistit pračku?

/
 • I pračka potřebuje pravidelné čištění
  I pračka potřebuje pravidelné čištění (Shutterstock)
  23. února 2016 ● 06:00

  Máte pocit, že když se v pračce pere prádlo, měla by se pračka čistit současně s tím? Pak je to opravdu jen pocit. Abyste vyndávali prádlo z pračky vždy čisté a voňavé, je potřeba věnovat péči i samotnému přístroji. Co dělat, když pračka správně nefunguje nebo zapáchá?

 • 1.

  Zásuvka na prášek a dvířka

  Praní, pračka
  Autor: Shutterstock

  Samozřejmostí by mělo být mytí zásuvky na prací prostředky. Usazují se na ní ze všech stran zbytky prášku nebo gelu nebo aviváže, a ty jsou prostředím příznivým pro tvorbu plísně. Zásuvku čistěte podle potřeby – nemusí to být po každém praní, zkuste si vzpomenout třeba jednou za měsíc. Můžete použít běžný čisticí prostředek. Stejně tak je důležité čas od času otřít vnitřek pračky, dvířka a gumové těsnění. Zde je potřeba dostat se do všech záhybů, což je někdy pěkně zdlouhavé.

 • 2.

  Filtr

  Video
  délka: 00:55.68
  Video se připravuje ...

  Jak vyčistit filtr u pračky? Irena Sládečková

  Podívejte se do návodu, jak vyndat filtr z pračky. I ten je potřeba asi tak dvakrát do roka vyčistit. Pokud máte ovšem doma zvíře, které pouští chlupy, nebo se vám v pračce často vysype obsah neprohlédnutých kapes vašich dětí, kontrolujte filtr častěji. Pokud na něj zapomenete a necháte si ho zanést nečistotami, můžete se dočkat i toho, že pračka bude třeba špatně ždímat. Před jeho vyndáním si nezapomeňte připravit nádobku na zachytávání vody a hadr.

 • 3.

  Vnitřek pračky

  Víme jak zachránit vaše svetry od žmolků!
  Autor: Shutterstock

  Černý sliz, který se sem tam může objevit na zásuvce, se bude patrně skrývat i v útrobách pračky. Obzvlášť pokud perete spíše při nízkých teplotách, a prášek se tak úplně nerozpustí. Tady pomůže následující: přímo do bubnu nalijte půl až jeden litr octa. Více ne, příliš silný roztok by mohl naleptat gumové těsnění. Nechte v bubnu starý hadřík, který bude nečistoty pohlcovat, nastavte program na vyvářku a spusťte praní. Některé pračky už mají na čištění i vlastní program. Místo octa můžete použít také čističe pračky, které seženete v každé drogerii. Správné čištění pračky bude mít vliv i na kvalitu praní, a vaše prádlo tak bude zase voňavé a měkké.

   

  Zajímá vás také, jak vyčistit myčku, aby nepáchla a dobře myla?

Přidat názor
Počet komentářů: 2

Tarpedivan: S podobnými problémy jsem se u své staré pračky bohužel potýkal také. Čistit jsem ji samozřejmě zkoušel několikrát, ale vždy to pomohlo pouze na chvíli. Nakonec jsem tedy naznal, že už je možná na čase raději pořídit novou pračku. Přecejen ta stará toho měla poměrně dost za sebou. Zkusil jsem se tedy mrknout na test praček, který jsem našel na http­s://ww­w.ran­kito­.cz/nej­lepsi-pracky/ a ukázalo se, že nejlepší pračka, kterou jsem si v té době mohl dovolit byla jedna od Electroluxu. Teď už ji mám skoro půl roku a musím říct, že proti ní nemám jedinou výtku.

(25. 11. 2019 23:44)

petra.andr...@...: Máte problémy s pračkou? Přečtěte si rady odbroníků: http://www.gorenje.cz/zakaznicky-servis/rady-odborniku

(19. 04. 2016 12:06)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy