Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Nebojte se orchidejí! Jak vybrat tu správnou, která vám pokvete řadu let?

/
 • Phalaenopsis potřebuje světlé stanoviště u okna, ale nesmí na něj táhnout, ani by se neměl se okna dotýkat, jinak mu opadají květy.
  Phalaenopsis potřebuje světlé stanoviště u okna, ale nesmí na něj táhnout, ani by se neměl se okna dotýkat, jinak mu opadají květy. (Shutterstock.com)
  19. dubna 2016 ● 06:00

  Také jste možná několikrát zažili, že jste si v obchodě vybrali překrásnou orchidej, ta kvetla, kvetla, po pár měsících ale začala chřadnout a uhynula. A když se vám to stalo poněkolikáté, možná jste na pěstování orchidejí zanevřeli. A přitom není vůbec důvod! Pokud si správně vyberete rostlinu pro váš byt, může vám dělat společnost mnoho let. Jakou si tedy zvolit?

 • 1.

  Pořiďte si šlechtěné druhy

  Video
  Video se připravuje ...

  Vyberte si orchidej, která se hodí přesně do vašeho bytu 

  Zatímco dříve byly orchideje známkou toho, že patříte mezi zkušené a zručné pěstitele pokojovek, a potřebovaly téměř skleníkové prostředí, dnes existují druhy, se kterými si poradí i začátečníci. "Existují vyšlechtěné druhy, které jsou přizpůsobeny tak, aby vydržely v bytě, aby vydržely sušší vzduch, aby zvládly i eventuální přehmaty nepříliš zkušených pěstitelů," vysvětluje Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin pražské botanické zahrady. "Šlechtí se, aby dlouho kvetly, aby květy dlouho vydržely, byly zajímavě barevné a podobně."

  Květinu vybírejte vždy podle místa, kde ji chcete mít. I když jsou šlechtěné, většina z nich bude spokojena na místě, které se nejvíce podobá jejich původnímu stanovišti v přírodě. Ne všechny tedy snesou například přímé slunce po celý den. Které druhy si tedy pořídit na slunná okna? A kterým prospěje léto na balkoně?

 • 2.

  Světlé stanoviště u okna, kam nesvítí slunce celý den

  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Můrovec (Phalaenopsis)

  Vyhovuje mu rozptýlené světlo nejlépe na okenním parapetu. V přírodě rostou ve stínu stromů, takže přímé slunko na jižním okně jim snadno spálí listy. Dařit se jim bude například na západním nebo východním okně. Potřebuje hrubší substrát a dobrou drenáž. Rostlina nemá ráda přemokření. Ideální je jednou za týden ji namočit, aby substrát nasákl, a nechat ji okapat. Také nemá ráda průvan.

 • 3.

  Jižní okna a slunce po celý den

  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Cattleya

  Naopak cattleya si bude sluníčko užívat a doslova se na něm vyhřívat. V přírodě roste vysoko na stromech nebo na skalách. V zimě bude vyžadovat teploty od 15 do 20 stupňů a vysokou vlhkost vzduchu. V té době nasazuje na květy, a tak potřebuje i více světla. V době, kdy nekvete, snese klidně i teploty do 30 stupňů. Také ona bude nejraději, když zcela vyschlý substrát ponoříte do vody a poté necháte odkapat.

 • 4.

  Verandy a zimní zahrady

  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Člunatec (Cymbidium)

  Před teplem bytů dávají tyto rostliny přednost verandám nebo zimním zahradám. V zimě jim stačí 10 až 12 stupňů ve světlé místnosti, v létě jim bude dobře v polostínu, kde je dostatek čerstvého vzduchu. Na rozdíl od většiny orchidejí ji raději zalévejte, než celou namáčejte – ale střídmě.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy