„Kaktusy můžeme dělit hned podle několika kritérií, například podle tvaru stonku. Máme kaktusy diskovité, kulovité, soudkovité i sloupovité,“ vysvětluje pěstitel kaktusů Karel Pavlíček v dalším díle pořadu Váš PRIMA receptář. V zemích svého původu, ihned nás napadne nejznámější Mexiko, mají kaktusy celoročně velký přísun světla, což v našich podmínkách není, a proto bychom to měli při domácím pěstování zohlednit. Stejně jako opatrné zacházení s jejich zálivkou.

 

Video
délka: 05:29.76

Pěstitel kaktusů Karel Pavlíček poradí, jak správně o rostliny pečovat Prima TV

 

 

A jak si svou sbírku kaktusů rozmnožit? „Pokud kaktus odnožuje, stačí odnož uloupnout a zasadit,“ říká zkušený pěstitel, „ale lepší je koupit si semena a udělat si svůj vlastní výsev.“ Semena jsou běžně k dostání ve specializovaných prodejnách. Hlavně se nepokoušejte vozit si semena z dovolené, neboť to je přísně zakázané! Pokud však máte kaktusů více, a navíc dva stejné, které pokvetou zároveň, je možné je uměle štětečkem opylit, což je předpokladem pro to, že budou mít plody, z nichž pak získáme semena vlastní.

...

Jakmile nám kaktus začne přerůstat ze svého původního květináče, nastává čas pro přesazení, aby se rostlina nedeformovala. To můžeme udělat kdykoli během celého roku. „Opatrně vyjmeme kaktus z původní nádoby, důležité je zkontrolovat mu kořeny, jestli nemá nějaké parazity, často tam bývá brouk zvaný kořenovka. Pokud ho najdeme, je nutné celý kaktus vykoupat v nějakém chemickém roztoku, kterých je na trhu celá řada,“ radí pan Pavlíček a pokračuje: „Očistíme hlínu, odstraníme všechny drobné odumřelé kořínky. Následně zvolíme správnou velikost nové nádoby, vložíme do ní kaktus a obsypeme hlínou. Jedná se o speciální substrát, který je velmi propustný, to znamená, že v sobě nedrží dlouho vodu. Je to napodobenina mexických substrátů sestávající z písku, rašeliny, antuky, případně vápence.“

Celý pořad Váš PRIMA receptář sledujte dnes 15. května 2016 v 11.55 na Primě.