6 tipů, jak ušetřit na topení i tisíce ročně. Pozor na tyhle chyby!
-
Pokud se snažíte ušetřit tím, že topení úplně vypínáte, neděláte dobře. Na příliš vychladlý byt je pak potřeba intenzivněji topit a spotřeba je větší.
Topná sezóna začala. A vám se možná před očima vybavila poslední faktura, kterou jste za minulou zimu museli zaplatit. Letos ale může být všechno jinak. Právě na topení se totiž dá snadno ušetřit. A nemusíte kvůli tomu ani pořizovat nová okna nebo měnit radiátory. Stačí se jen vyvarovat těch nejčastějších chyb, které většina z nás dělá.
- 1.
Nepřetápějte zbytečně
Autor: Shutterstock.comVíte vůbec, na kolik stupňů vlastně máte vytopený byt? Pokud ne, podívejte se na teploměr. V českých domácnostech máme většinou přetopeno. Rtuť se obvykle vyšplhá až k pětadvaceti stupňům Celsia. Jak jste na tom vy? Zkuste teplotu změřit v každé místnosti. Pokud teploměr nemáte, pořiďte si ho. Tahle investice se vám bohatě vrátí. Mít vytopeno na pětadvacet a více stupňů je víc než nehospodárné. Uvědomte si, že vyšší teplota také znamená vyšší spotřebu, a tím i vyšší výdaje. Věděli jste, že zvýšení teploty v interiéru o pouhý jeden stupeň zvýší spotřebu energie o neuvěřitelných šest procent.
Navíc pro každou místnost je vhodná jiná teplota. Zatímco v obýváku vám bude dobře při dvaceti až jedenadvaceti stupních, v ložnici se vám bude lépe usínat a spát při teplotě ještě nižší. Úplně stačí šestnáct až osmnáct stupňů Celsia. S chodbami je to podobné. Naopak přitopit si můžete v koupelně. Zvláště, pokud máte děti. Ideální teplota je dvacet tři až dvacet pět stupňů.
- 2.
Udržte teplo uvnitř
...Autor: shutterstock.comCítíte někdy, když procházíte kolem okna, závan chladného vzduchu? Máte v předsíni studenou podlahu, protože se zima z chodby pod dveřmi dostává dovnitř? Zaměřte se na tato místa a nepouštějte teplo zbytečně ven.
"Je dobré okna a dveře něčím utěsnit. Pro začátek by mohlo stačit těsnění, které koupíte v každém hobby marketu. U dveří někdy také stačí koupit vyšší práh a teplo zůstane uvnitř. Na noc je pak lepší zatáhnout rolety a závěsy, teplo se tak déle udrží v místnosti," radí Petr Roubíček, odborník na teplárenství ze společnosti Jablonecká energetická.
- 3.
Nevětrejte dlouho, ale intenzivně
Ilustrační fotoAutor: ProfimediaVětrání je pro správné klima v domácnosti zásadní. Ať už v létě, nebo v zimě. Dýcháním a pobytem v místnostech se totiž do vzduchu dostává nejen oxid uhličitý, což následně způsobuje naši únavu a ospalost, ale zvyšuje se také relativní vlhkost vzduchu. To má za důsledek známé "pocení" oken a tvorbu plísní.
Když je venku chladno, větrejte krátce a intenzivně. Okna otevřete dokořán, můžete vytvořit i průvan. Tím se rychle vymění vzduch, ale o teplo nepřijdete. Pokud ale větráte například otevřenou ventilačkou a dlouho, postupně se ochlazují zdi a vybavení domácnosti a vy pak budete muset celý byt vytápět znovu.
- 4.
Pusťte teplo do místnosti
Autor: Shutterstock.comTeplo z radiátorů se musí dostat až k vám. V případě, že přes radiátory máte záclony a závěsy, nepůjde to. Na radiátorech také nesušte prádlo, raději si pořiďte sušák. "Prodávají se i fólie, které nalepíte za radiátor. Teplo se pak odráží od zdi do místnosti a vy zbytečně nevytápíte stěnu," doporučuje Roubíček.
- 5.
Regulujte
...Autor: ShutterstockJste celý den mimo domácnost? Pořiďte si termostat, který během té doby udrží teplotu v bytě na přijatelném minimu. A vy si ho nastavíte tak, že začne víc topit až před vaším návratem domů. Stejně tak vám ohlídá snížení teploty na noc, kdy je úplně zbytečné vytápět prázdný byt. Ráno pak v obytných místnostech začne přitápět třeba půl hodiny před tím, než vám zazvoní budík. A co je lepší než vstát do vyhřátého bytu?
- 6.
Topení nevypínejte
Autor: profimedia.czPokud se snažíte ušetřit tím, že topení úplně vypínáte, neděláte dobře. Na příliš vychladlý byt je pak potřeba intenzivněji topit a spotřeba je větší. Pokud odcházíte do práce nebo mimo domov, snižte teplotu na sedmnáct stupňů. Při dlouhodobějším opuštění rodinného domu snižte teplotu až na stupňů patnáct. Pokud bydlíte v bytovém domě, ať už je zásobován centrálně, či má vlastní kotelnu, je dobré vždy topit minimálně na šestnáct stupňů. Tohle teplo máte totiž většinou už v ceně a zaplatíte jej tak jako tak. Připlácíte až to, co protopíte "navíc". Pokud tedy necháte teplotu klesnout níže, nepomůžete si, naopak platíte za něco, co jste vlastně vůbec nevyužili.
Proměna koupelny: Desítky let stará nemoderní koupelna prokoukla a vyhoví i starším lidem
Koupelna u Křížků je velká a byla i slušně vybavená. Manželé ale měli stále naléhavější potřebu úprav a nakonec došlo na radikální proměnu.celý článek