Houby jsou na naší planetě odjakživa. A sotva na Zemi vkročil i člověk, nemohly uniknout jeho očím. Už prastaří šamani před tisíci lety používali muchomůrky a lysohlávky, zatímco v krosně ledového muže Ötziho vědci objevili troudnatec a březovník. A jak je to dneska? K favoritům alespoň u nás rozhodně patří hřiby.
Hřiby si se stromy předávají potřebné látky
A právě za nimi se Arnošt Goldflam a Josef Polášek vydávají tentokrát. Sotva vlezou do lesa, narazí na hřib smrkový. „Pravák, nebo-li bílý hřib, který mají nejraději všichni houbaři,“ komentuje „úlovek“ mykolog Josef Šutara. Hřibovité houby jsou mykorhizní – to znamená, že žijí v symbióze s rostlinami nebo stromy.
Mykolog Arnoštu Golflamovi vysvětluje, které hřiby jsou chráněné a nesmí se sbírat Česká televize
Ta je u některých hřibů vázaná jen na některé druhy, třeba křemenáč březový rostě jenom pod břízami. „Ale právě hřib smrkový moc vybíravý není. Roste totiž i pod jinými stromy,“ vysvětluje pan Šutara a doplňuje: „Vlákna podhoubí obalují kořeny stromů a díky tomu si můžou navzájem předávat potřebné látky.“ „To ale ještě na počátku 19. století lidé nevěděli. Mysleli si, že jde o parazitizmus“, přisazuje si „tata“ Goldflam.
Pozor na "žlučák", zkazí celou smaženici
Za chvíli už ale peskuje „kluka“ Poláška, který se chlubí několika hřiby: „To nejsou „praváci“. „Ale sou“, kontruje Pepa. Když kousek ochutná, pořádně mu zhořkne na jazyce. Obecně je mezi hřiby jen málo nebezpečných hub a vlastně ani obávaný satan není při správné úpravě nebezpečný.Ale hřib žlučový, jak už poznal Josef Polášek, dokáže svou chutí znehodnotit jakékoli jídlo. Nakonec ale přece jenom mají košík celkem plný, a tak můžou vyrazit do nedaleké hospůdky. Tentokrát Arnošt Goldflam připraví jednu francouzskou dobrotu.
Další díl cyklu „Na houby“ s Arnoštem Goldflamem vysílá program ČT2 v sobotu 25. února v 10:15.