Byt rodiny Kroftovy v pražských Butovicích obývají kromě matky Andrey (34), otce Martina (36) a dcerky Timey (6) samá morčata. Většina ze čtyř desítek zvířátek opravdu jako morčata vypadá. Jsou chlupatá, strakatá, pískají a hemží se. Ovšem u Kroftů mají i morčata druhů Skinny a Baldwin, která jsou úplně jiná. Nemají srst a jejich chov se doporučuje dětem alergickým na srst a chlupy.

Vyšlechtěni k pokusům

Zatímco morče plemene Skinny má přece jen pár chloupků na čenichu a nožkách, Baldwin je lysý dokonale. Vyšlechtili je v Kanadě kolem roku 1976 kvůli testování kosmetiky. „Já jsem své první chovné morče Skinny získala v roce 2003 ze Slovenska. Už jsem odchovala deset vrhů. Teď mám celkem deset naháčků včetně čtyř mláďat,“ říká paní Andrea.

„Je to u nás pořád velká novinka, takže je jako chovatelé neprodáváme. Vyměňujeme si je mezi sebou a snažíme se vytvořit jejich domácí genofond tak, abychom co nejvíce omezili množení mezi příbuznými zvířaty. Na internetu je ale možné tato morčata koupit zhruba za dva tisíce korun.

Andrea Kroftová má svoji chovnou stanici morčat přímo v obýváku panelového bytu.
Autor: Petr Merta
Andrea Kroftová má svoji chovnou stanici morčat přímo v obýváku panelového bytu.

Častěji žerou a…

Bezsrsté morče je jen o chloupek (který nemá) náročnější na chov než obyčejné. Protože nemá srst, potřebuje pokojovou teplotu 20–22 st. C. Může se omývat ve vodě a naučí se chodit na kočičí záchod. Lysou kůži je dobré čas od času promastit dětským olejíčkem nebo krémem, aby se neloupala, a protože morčata nemají ani řasy, oči je třeba jim obden promýt borovou vodou. „Kvůli své lysosti mají zrychlený metabolismus, musejí se víc a častěji krmit, a proto i víc vyměšují. Čistit kotce je nutnost,“ připomíná Andrea Kroftová.

Mláďata holých morčat Baldwin se rodí se srstí, která jim ale do dvou měsíců samovolně vypadá.
Autor: Petr Merta
Morčata si zvyknou v kotci 80x50 centimetrů, kde musejí mít pitko. Nejraději žerou seno (nezbytné kvůli vláknině a trávení), úsušky z obilovin, papriku, rajčata a mrkev. „Ta naše zbožňuji petržel kudrnku,“ dodává paní Kroftova a pak i trochu varuje. „Není dobré je pustit běhat po pokoji bez dozoru. Mohou přehlodat elektrický přívod nebo jiné kabely a ublížit si.“

Další zvířátka, vhodná pro alergiky:

Laboratorní myš variety hairless, choulostivá na chlad i průvan. Dožije se maximálně dvou let. Cena 50 Kč

Potkan variety nunu a sphynx, laboratorní zvíře náchylné na chlad a průvan. Snadno se spálí na slunci, vyžaduje stříhání drápků, jinak se sám poraní. Cena od 200 Kč

Peruánský naháč, psí plemeno z Peru existuje ve třech velikostních skupinách: malý (25–40 cm, 4–8 kg), střední (40–50 cm, 8–12 kg) a velký (50–65 cm, 12–25 kg). Jsou mimořádně oddaní, k cizím ostražití, dobří hlídači. Cena od 7000 Kč

Sphynx, bezsrstá kočka vyšlechtěná v USA, dlouhověká (až 30 let), odolná vůči nemocem a nákazám. Velmi přítulné plemeno s mnoha barevnými variantami, nenáročné. Cena od 8000 Kč
Autor: Radek Lukša
Sphynx, bezsrstá kočka vyšlechtěná v USA, dlouhověká (až 30 let), odolná vůči nemocem a nákazám. Velmi přítulné plemeno s mnoha barevnými variantami, nenáročné. Cena od 8000 Kč

CO NA TO ALERGOLOG?

Dětská alergoložka Eugenie Budilová z Tábora říká, že holá zvířata jsou pro citlivé děti rozhodně vhodnější než tradiční, osrstěná. Ovšem i ona mohou být nebezpečná slinami, močí nebo loupající se pokožkou, proto je třeba poradit se s lékařem dřív, než je rodiče dětem obstarají. Počet alergií roste, na 30% dětí u nás nějakou trpí. Už ji mají i miminka.

Fotogalerie
3 fotografie