Video
Video se připravuje ...

Stará roubenka s velkým pozemkem byla příčinou rozpadu manželství. archiv TV Prima

Martina by chtěla proměnit alespoň koupelnu a WC. Nemůže se totiž dočkat, až se vykoupe v nové vaně. Jak to všechno dopadne?

Martina s manželem si koupili starou roubenku s velkým pozemkem v malé vesnici. Vrhli se do rekonstrukce, hnáni vidinou venkovského sídla jako vystřiženého z obrazu francouzského venkova v oblasti Provence. A přitom kuli plány, jak budou na velkém pozemku chovat ovce a kozy a dělat sýry.

Jenže během velmi krátké doby nastal obrat. Dům stále nebyl hotový a bylo potřeba udělat spoustu věcí. Manžel situaci nijak překotně neřešil. A tak ho Martina donutila, aby se odstěhoval. Nyní tedy bydlí u kamaráda a hledá si bydlení blízko vesnice, aby mohl být půlroční dceři nablízku.

Stará roubenka s velkým pozemkem byla příčinou rozpadu manželství.
Autor: archiv TV Prima

Martina dům a jeho okolí miluje. Říká, že tam našla její duše rozlet. A proto chce dům zvelebovat stůj co stůj. Martina ví, že velký pozemek pro ovce a koně i dům byl spíš její sen. Neodhadli však rozsah prací na domě a kolik to všechno bude stát.

Nedokončený dům a manželovo vyčerpání dohnalo Martinu k rozhodnutí, aby se na čas odloučili, s tím, že se uvidí, jestli krize přejde. Martina návrat k manželovi zcela nezavrhuje. S manželem se poměrně často vídají. Proměnit by chtěla především koupelnu a WC. Také ji trápí chodba a celkově vstup do domu. Co všechno naši designéři zvládnou?

Stará roubenka s velkým pozemkem byla příčinou rozpadu manželství.
Autor: archiv TV Prima

A jak se na proměnu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný?

Andrea: „Proměna to byla především technicky velmi náročná. Během necelých pěti dní jsme museli udělat poměrně rozsáhlé stavební zásahy, abychom z koupelny původní a zcela nevyhovující udělali koupelnu moderní a plně funkční. Koupelnu jsme chtěli proměnit od počátku, otázkou bylo, zda ji necháme v původní velikosti, nebo zda dojde k rozšíření do prostoru vedlejšího skladu. Museli jsme prověřit celkovou statiku domu a dále se ujistit, že je taková změna vůbec realizovatelná v omezeném čase. Bourání příčky s sebou totiž přineslo nutnost přesouvat i topení a významným způsobem měnit vodoinstalace. Problém původní koupelny byl především v tom, že již zkrátka dosloužila. Byla dost zanedbaná a z pohledu dnešních nároků už nevyhovující. Stará sanitární keramika, zašlé obklady, mizerné osvětlení a ne zcela funkční odpady. Vedlejší místnost se nám navíc zdála trochu nevyužitá, takže se zrodil nápad zmenšit ji a vybudovat samostatnou prádelnu, a naopak zvětšit koupelnu.

Stará roubenka s velkým pozemkem byla příčinou rozpadu manželství.
Autor: archiv TV Prima

Celá proměna vyžadovala zapojení mnoha specializovaných profesionálů, jejichž práce na sebe logicky navazovaly, a nemohli jsme si tedy dovolit u žádného z nich větší zpoždění. To je ale při větší rekonstrukci vždycky spíše přání než realita, zvlášť když se pohybujete ve starém domě, kde vás každou chvíli může potkat jakékoli ,překvapení‘. Během těch několika dnů se tu vystřídali topenáři, instalatéři, elektrikáři, zedníci, truhláři, podlaháři, obkladači atd. K dílčím zpožděním samozřejmě docházelo, velkou výzvou bylo je všechna uřídit tak, abychom celou proměnu nezdržovali.“

Marek: „Byla to zatím naše nejobtížnější proměna. Po seznámení se s domem bylo jasné, kam se naše proměna bude ubírat. Koupelna byla priorita. Zároveň to bylo i velké přání paní domu. Vlastní dispoziční schéma se chvilku hledalo, jelikož jsme chtěli do původního prostoru koupelny umístit i samostatnou prádelnu a sprchový kout, který tam chyběl. Dlouho jsme také řešili vedení splaškové kanalizace, kde se ukázalo, že je v opačném spádu, než by mělo být. Ani nové rozvody topení nebyly bez problémů. V rámci naší proměny jsme především zpříjemnili vstup do domu, kdy jsme zmodernizovali prostor verandy. Dále se upravila chodba, WC a koupelna s novou prádelnou. Jednoznačně jsme zvedli komfort osobní hygieny, kdy se počítalo i s další osobou, která může do rodiny přibýt.

Stará roubenka s velkým pozemkem byla příčinou rozpadu manželství.
Autor: archiv TV Prima

Celou proměnu jsme se snažili držet v duchu ,moderního venkova‘. Záměrně jsme kombinovali moderní prvky s puristickými detaily a materiály, které vždy na venkov patřily. Podlaha je v dekoru patinovaného dubu s velmi rustikálním výrazem. Vnitřní dveře jsme použili rovněž s tradičním motivem. Koupelnu jsme pojali jako ,sandwich‘. Dřevěná podlaha je i na stropě a mezi tyto venkovsky vypadající ,desky‘ jsme vložili luxusní, velmi moderní koupelnu s dominující bílou barvou. Bílá barva je zvolena kvůli své neutrálnosti, aby nekonkurovala podlaze a stropu. Vytvořili jsme i niky ve stěně u vany, kde je možno odkládat věci pro hygienu či dekorace. Niky jsou podsvíceny a toto nenásilné osvětlení slouží k relaxaci ve vaně. Do půdorysu koupelny se podařilo vměstnat také sprchový kout, který je v šedé barvě, abychom nabyli dojmu stínu z bílé barvy. Abychom podpořili kombinaci moderního a tradičního pojetí, umístili jsme dále do koupelny starý dřevěný verpánek, kamenné dekorace či dřevěné svícny.“

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen“ uvidíte v sobotu 9. května v 17.35 na Primě.