Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Udělejte si zahrádku podle první dámy USA

/
 • První dáma USA Michelle Obama se u Bíleho domu rozhodla s dětmi udělat zeleninovou zahrádku.
  13. října 2010 ● 05:00

  Máte dojem, že naše děti a vnuci už ani nevědí, jak roste zelenina? A chcete s tím něco udělat? Pak se inspirujte první dámou Spojených států amerických Michelle Obamou a založte si zeleninové záhonky.

  V loňském roce se Michelle Obama rozhodla vybudovat u Bílého domu společně se školáky a za spolupráce s vrchním zahradníkem Dalem Haneyem zeleninovou zahradu. Okraje záhonů lemují květiny, našli byste tu trvalky a bylinky. Pak vyzvala širokou veřejnost i další dobrovolníky po celém světě k následování. Ptáte se, proč to dělá?

  Její iniciativu berte jako odpověď na rekordní nárůst obezity, hlavně u dětí, i snahu podporovat přátelské soužití s přírodou a ekologické zemědělství. Jen v USA se díky jejímu nápadu zrodily stovky zahrádek a další vznikají po celém světě.

  Na návštěvě u Saudka: Bydlím v celoživotním provizoriu

  Na návštěvě u Saudka: Bydlím v celoživotním provizoriu

  Proslulý fotograf a výtvarník před pár lety zakotvil ve vile v Praze – Braníku. Zajímá vás, s kým tu žije, jak vypadá jeho soukromí a co by ještě letos…celý článek

  Přes ambasádu...

  Jednu z nich si můžete prohlédnout na fotografiích – na americké ambasádě v Praze ji letos založilo několik českých a moravských firem. Jedna věnovala zeminu, další semínka, třetí ekologické ochranné přípravky... Z Ameriky sice přišla výzva, ale zdroje jsou ryze domácí. A i to je smyslem „zeleninového projektu“ – vycházet z toho, co je pro každou zemi vlastní a přirozené.

  Jak to tedy v Praze probíhalo? Tři záhony se zeleninou a bylinkami získaly zázemí v horní části zahrady na jaře letošního roku. „Dva záhonky jsme ohraničili pletenými proutěnými plůtky, které jsou nejen hezké, ale k našemu překvapení ztížily i cestu dotěrným plžům. Do září tu vyrostlo několik generací salátů, mangold, červená řepa, barevná cibule, kopr, černé fazole, rajčata a různé tykve," vysvětluje Miroslava Paclová, jedna z organizátorek projektu.

  Fotogalerie
  6 fotografií

  ... k vlastní praxi

  Chcete si (nejen) s dětmi vyzkoušet zeleninové zahradničení? Pak teď, na podzim, odplevelte půdu nebo vykopejte travní drny. Půdu pořádně zryjte, a pokud je jí málo, dosypte zahradnický substrát nebo zeminu s certifikátem pro ekologické zemědělství. Jílovitou půdu vylehčete přídavkem písku a potom do ní zaryjte kompost. Nahrubo zrytou ji nechte přes zimu odpočívat.

  Časně zjara přidejte uleželý nebo granulovaný hnůj. Nezapomeňte, že hnojit je třeba podle druhu půdy a pěstované zeleniny (například mrkev, petržel ani cibule nesnášejí hnůj, který zase náramně prospívá tykvovité zelenině, rajčatům a paprikám). Během zimy budete mít dost času zvážit, které rostliny chcete na záhoně pěstovat.

  Další zajímavé informace o zahrádce první dámy USA se dozvíte v časopise Blesk Hoby č. 10, který je právě na novinových stáncích.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy