Ať už máte sekačku elektrickou nebo benzínovou, vždy ji před uložením nejprve pečlivě očistěte od všech zbytku suché trávy, hlíny a prachu. Díly, které mohou podléhat korozi, se vyplatí potřít vhodným olejem. Šroubové spoje a podobná místa je pak dobré promáznout vazelínou. Plastové části lze ošetřit jakýmkoliv ochranným přípravkem na plasty, které jsou k dostání prakticky všude. Můžete použít třeba sprej, který znají automobilisté.
Benzín neodčerpávejte, nádrž naopak doplňte až po hrdlo
Máte-li sekačku s benzínovým motorem, věnujte zvláštní pozornost palivové nádrži. Mezi lidmi je zažité, že nejvhodnější je veškerou zásobu „vyjet“ až do dna a případné zbytky zcela odčerpat, aby se vyloučilo zvodnatění benzínu. Je pravda, že toto palivo má tendenci přes zimu „natáhnout“ vodu a mohli byste se hodně divit, že na jaře sekačku nenastartujete.
Podzimní zahrada: Netrapte se s hráběmi, listí vyluxujte!
Kdo má na zahradě stromy, ví, že barevné padající listí je sice krásné na pohled, ale jinak je jeho uklízení hodně otravná práce. Na zemi zůstat nesmí.…celý článek
Zkušený technik Alexandr Šmejkal (Mountfield) ale doporučuje pravý opak: „Když víte jistě, že už sekat nebudete, doplňte nádrž palivem až po okraj. Po uzavření víčka pak už nezbude prostor na kondenzaci vody do paliva. Navíc se tímto způsobem vyhnete korozi v nádrži, která by mohla při dalším provozu zbytečně zanášet palivový filtr.“
Kam a jak stroj uložit
Po tom, co stroj ošetříme, je dobré ho uložit například v garáži, ve stodole, ve sklepě nebo v kůlně, tedy na suchém a bezprašném místě. Vyplatí se ho zakrýt plachtou nebo starou dekou. Teploty pod bodem mrazu stroji nevadí, jen je třeba se občas přesvědčit, že je skutečně neustále v suchu.
Pokud máte vyspělejší stroj, je dobré nechat ho před uložením zkontrolovat v odborném servisu. Někteří prodejci nabízejí tyto posezónní prohlídky i zdarma.