Tušili jste, že třeba i cibulky tulipánů, narcisů i bledulí jsou jedovaté? A takový ocún vás může rovnou  i zabít. Proto je vhodné cibulky těchto květin před dětmi dobře schovat. Na malé zvědavce, kteří rádi ochutnávají neznámé, ale číhá nebezpečí také v podobě lákavě barevných bobulí a plodů z mnoha okrasných dřevin.

Rostliny, které mohou způsobit potíže

Ani tulipány nejsou nevinné, jejich cibulky mohou způsobit vážné zažívací problémy...
Autor: David Malík
Jedovaté jsou například mladé lístky a plody břečtanu. Jejich požití může způsobit nepříjemné zažívací potíže,s tejně jako plody cesmíny ostrolisté. Zdravotní potíže vyvolá i požití bobulí brslenu, nebezpečný je také orlíček, áron, pámelník nebo zimostráz.

Rostliny, které mohou i zabíjet

Jsou na pohled velmi atraktivní, přesto se jim, máte-li malé děti,  při zakládání okrasné zahrady raději vyhněte. U některých stačí sníst jen pár bobulí nebo kvítků a neštěstí je tady!

Prudce jedovatý je například zlatý déšť. Tento posel jara krásně kvete, ale stačí, když dítě spolkne 4-5 kvítků a je zle. Ještě jedovatější jsou jeho plody v podobě malých lusků.

Cesmína ostrolistá má plody, které mohou děti lákat ke konzumaci. Ale pozor, jsou toxické!
Autor: zahradnictvi-eden.cz
Prudce jedovaté jsou také „andělské trumpety“, tedy durman. Tato rostlina je jedovatá celá a už pouhý dotyk může přivodit zánět kůže. To, že je stejně nebezpečný také tis červený a thuje, je poměrně známý fakt, ale věděli jste, že stejně jsou na tom také oleandr nebo rododendron?

Za vůbec nejjedovatější okrasnou rostlinu v Evropě je považována prilbica modrá. Tato půvabná, až metr vysoká bylina, je také toxická celá. Obsahuje alkaloid akonitin. Dospělého člověka dokáže zabít už několik gramů této rostliny. Ostatně prilbica se dříve používala jako velmi účinný jed na krysy…

Zatímco dužina plodů tisů je sladká, jejich jadérka jsou smrtelně jedovatá.
Autor: Archiv
Jestli se chystáte zkrášlit svou zahradu, všem těmto rostlinám se raději vyhněte. Jedovatých rostlin je celá řada, proto se raději při jejich výběru poraďte se zahradníkem, které z okrasných dřevin jsou opravdu neškodné.

A pokud už máte zahradu vzrostlou, keře a byliny raději oploťte a hlavně dětem trpělivě vysvětlujte, že jejich plody opravdu nejsou k jídlu.

 

Fotogalerie
6 fotografií