Fialovou vášeň odstartovala původní levandule lékařská (Lavandula offi cinalis) z čeledi hluchavkovitých, původem ze západního Středomoří. Léčivé účinky tohoto stálezeleného dřevnatého keře s úzkými voňavými listy a

Ve Francii se levandule pěstuje ve velkém, vám ale pro radost určitě postačí i pár keříků
Autor: Profimedia.cz
malými modrofialovými kvítky poznali naši předkové už ve starověku. Využívali ji především chudí lidé, například k odpuzování nepříjemného hmyzu z příbytků, ale i do koupele, při porodech nebo srdeční slabosti.

Pro svou vůni je oblíbená dodnes. Například ve Francie najdete celé levandulové lány, využívá se například v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu, její jemná vůně určitě lépe nahradí také spreje, které používáme v domácnosti. I vaší zahradě bude určitě slušet a navíc si z ní můžete vyrobit třeba mýdlo…

Jak levanduli pěstovat

Původním volně rostoucím keříkům se dařilo na kamenitých vápencových stanovištích od 600 do 1600 metrů nad mořem. Jde tedy o nenáročnou rostlinu, v našich podmínkác spíše choulostivější na zimní mrazíky

„Rod Lavandula zahrnuje celkem 39 druhů pocházejících ze subtropického pásma,“ upřesňuje Peter Gajdoštin ze společnosti Semo. „Vzhledem k citlivosti na mráz se u nás jako trvalka pěstuje na zahrádkách pouze levandule lékařská. Má desítky odrůd množených osivem nebo vegetativně. Liší se vzrůstem, barvou květů, ojíněním listů i obsahem silic.“

Kromě ní můžete vyzkoušet také novinku – francouzskou levanduli (Lavandula stoechas), která se dá se pěstovat jako letnička kvetoucí už prvním rokem. Má nižší růst a výrazné květy s fialovými „oušky“. „Je výborná do nádob na balkony a terasy,“ radí pěstitel. „V pěstebních nárocích se blíží rozmarýnu: naše zimy na záhonu nepřežije a na zimu musíte rostliny uklidit do bezmrazého světlého prostoru.“

Co má ráda

Levandule nesnáší těžkou a zamokřenou zeminu, vyhovuje jí lehká suchá, nejlépe písčitá půda. Ocení také slunné stanoviště (například podél suchých zdí, vyhřáté skalky). Rozmnožovat ji můžete během jara stonkovými 10 až 20 cm dlouhými řízky, dělením už vzrostlých trsů nebo semeny. Budete-li si kupovat levandule dovezené z ciziny, raději je na zimu dejte do bezmrazého prostoru, nejsou totiž tak otužilé a velkou zimu by nemusely přečkat. Francouzskou levanduli raději ponechte v květináči a na zimu ji dejte dovnitř, aby nezmrzla.