Se skalkou si pořizujete na zahradu miniaturu hor. Působí sama o sobě velmi zajímavě a pokud ji správnými různými druhy skalniček, bude se těšit z její barevné krásy od jara až do podzimu. Mistry v tomto oboru jsou Japonci, kteří si se skalkou dokážou hrát každý den dlouhé hodiny.
Rada 1.: Zvažte, kolik máte času a podle toho volte velikost
Rada 2.: Skalku nebudujte pod stromy
Pěknou skalku můžete postavit prakticky kdekoliv, ale pokud máte na výběr, volte raději východní stranu zahrady. Nejjednodušší je využít terénní vlny, pokud máte pozemek rovný, pak vytvořte „kopeček“ umělý. Rozhodně skalku nebudujte pod listnatými stromy. Tuto radu oceníte, až budete každý podzim skalku uklízet.Rada 3.: Nedělejte ze skalky mineralogickou sbírku!
Častou chybou začínajících skalničkářů je, že své dílo osadí kameny, které se sice jim líbí, ale každý je odjinud. Základní pravidlo zní: Používejte vždy jen
Kde kameny sehnat? Koupit je můžete v hobbymarketech a firmách, které se na prodej kameniva specializují. Není to ale levná záležitost, cena se pohybuje od 16 do 30 korun za kilogram. Vyplatí se proto porozhlédnout po okolí bydliště – pěkné balvany můžete najít třeba v okolí polních cest. Zajímavé kousky najdete i v okolí lomu, vybírejte ale ty, které už mají patinu.
Rada 4.: Kameny komponujte s citem
Celé dílko by mělo vypadat nenuceně, jako byste jen přenesli kousek vysokohorské přírody do své zahrádky. Na skalku tedy určitě nepatří různobarevné kameny a už vůbec ne trpaslíci a podobné „ozdoby“.
Rada 5.: Pamatujte na chodníčky
Pokud budujete rozlehlejší skalku, myslete na to, že k rostlinkám se budete muset také dostat. Nejen proto, abyste si je mohli zblízka prohlédnout. Budete je také muset ošetřovat, zalévat, zbavovat jejich okolí plevelů.Nejpřirozeněji budou vypadat ploché kamenné stupáky, které pevně usadíte do hlíny. Skládejte je nepravidelně stejně jako kameny ve skalce. Můžete také vytvořit chodníčky, vysypané jemným štěrkem, někdo také volí mulč.