Základní rozdělení fréz
Frézu je potřeba vybírat podle typu povrchu, který budete odklízet a podle toho, jak často se sněhu chcete zbavovat. Rozlišujeme dva základní typy sněžých fréz:
Fréza dvoustupňová je určena k odstranění déle ležícího, udusaného, mokrého, přemrzlého či zledovatělého sněhu, a to z jakýchkoli povrchů. Ideální stroj k rodinnému domu, chatě, či chalupě. V rámci prvního stupně otáčející se ocelový šnek s pilovými zuby prořezává odklízenou vrstvou sněhu, který tak postupně odkrajuje z povrchu. Mezi pevnými ocelovými listy rozdrtí velké sněhové kusy na malé, které následně dopraví do prostoru, kde je umístěn vysokootáčkový ventilátor.
Speciálně tvarované lopatky vysokootáčkového ventilátoru naberou rozdrcený sníh od šneku a skrz otočný komín jej odhodí přesně tam, kam potřebujete. Směr a vzdálenost odhozu nastavíte pákou nebo joystickem přímo na ovládacím panelu. Tento mechanizmus pro přemístění zpracovaného sněhu nazýváme druhým stupňem.
Dvoustupňové sněhové frézy se dělí na kolové a pásové. Kolové sněhové frézy jsou mnohem rozšířenější; mohou být vybaveny praktickým systémem Free Wheel nebo automatickým diferenciálem, což jsou systémy, které umožňují jednodušší manipulaci s frézou při zatáčení a couvání. Pásové frézy se pohybují pomocí pásů, které umožňují snadnější manipulaci v podmínkách, při kterých nedochází k odklízení sněhu až na zpevněný povrch. Tyto pásové frézy snadno zvládnou pohyb v hlubokých závějích a sněhových jazycích.
Fréza jednostupňová odklidí malé terasy a chodníčky se zpevněným povrchem pokrytým čerstvým sněhem. U jednostupňové frézy rotující lopatky z tvrzené pryže nabírají sníh z odklízeného povrchu a skrz odhozový komín jej odhazují do velké vzdálenosti (až 10 m) přesně tam, kam potřebujete. Sníh dokonale „vymetou" z každé skuliny. Kromě odklízení sněhu mají rotující lopatky za úkol pohybovat frézou dopředu. Nahrazují tak pojezdové systémy s převodovkami.
Na trhu je možné vybírat z celé řady modelů jednostupňových a dvoustupňových sněhových fréz. Nejedná se o stroj na jednu sezonu, proto by na něj měla být poskytována minimálně pětiletá záruka. Stejně tak je důležité, aby měl specialista široké servisní zázemí a dokázal garantovat rychlou i dlouhodobou dostupnost náhradních dílů. Kvalitní sněhové frézy jsou vyráběny v Japonsku (např. firma Fujii), v USA (značky Toro a Ariens) i v evropských státech. Aktuální přehled nejzajímavějších fréz naleznete v naší fotogalerii pod článkem.
Zda si pořizujete kvalitní stroj, můžete zjistit už při nákupu v prodejně. Zde je jednoduchý návod, jak to udělat:
- Lopatky kovového šneku se při stisku rukama nesmí pohnout, natož pak překřížit. Jestliže ano, existuje možnost, že při kontaktu s kusy ledu dojde k poškození stroje
- Zatlačíte-li maximální silou shora oběma rukama na kovový bunkr frézy, nesmí se prohnout. Jen tak poznáte, že výrobce na materiálu nešetřil. V opačném případě by při odhazování sněhu mohl snadno prasknout při najetí do zledovatělého sněhu např. s rampouchy.
- Řazení by mělo být snadné a chod páky musí být v co nejkratších drahách, což zaručuje jednoduchou změnu rychlosti přímo během jízdy. V opačném případě se může jednat o známku nedokonalé konstrukce převodového ústrojí.
- Řadicí páka musí být umístěna přímo na hlavním ovládacím panelu. Neměli byste se k ní shýbat.
- Minimální průměr kol dvoustupňové frézy pro snadné zacházení by měl být 33 cm. U vyšších modelů se setkáte s běžným průměrem 38 cm. Pro ještě lepší trakci je vhodné vybírat sněhové frézy s pneumatikami se vzorkem ve tvaru písmene „V“.
Poradna odborníka
Jiří Janoušek, specialista na sněhové frézy společnosti Mountfield
Proč je sněhová fréza tím nejlepším strojem pro úklid sněhu?
Tento stroj perfektně odklidí sníh při minimální časové investici a fyzické námaze, a to až 20x rychleji než lopata nebo hrablo. Jeho ovládání je jednoduché a k obsluze není potřeba téměř žádná síla.
Podle čeho sněhovou frézu vybírat?
Určitě podle typu povrchu, který budete odklízet, a podle toho, jak často se sněhu chcete zbavovat. Jedná-li se o malé terasy a chodníčky pokryté čerstvým sněhem, zvládne je fréza jednostupňová. Jestliže ale budete odstraňovat i déle ležící udusaný, mokrý či zledovatělý sníh, a navíc i z jiných než zpevněných povrchů, pořiďte si dvoustupňový model.
Jak se při výběru nespálit, jak poznat, že kupuji opravdu kvalitní frézu?
Zjistěte, v jaké zemi byl stroj vyroben. Pochází-li z Japonska nebo z USA, máte jistotu, že si pořizujete opravdu kvalitní model. Samozřejmostí by měla být alespoň 5letá záruka, široké servisní zázemí prodejce a rychlá a dlouhodobá dostupnost náhradních dílů. Prověřte pevnost bunkru, stabilní uložení šneku a bytelnost jeho lopatek.
Řadicí páka musí být dobře přístupná a řazení by mělo být snadné. Při výběru sněhové frézy vyzkoušejte také odhozový komín. Vybírejte stroj s minimálním průměrem kol 33 cm. U dvoustupňových modelů vyšší třídy se setkáte s běžným průměrem 38 cm. Při menším průměru je pak pohyb se strojem příliš obtížný.