Potřebujete snadno a rychle zatopit? Pak si pamatujte, že není nic lepšího než léty osvědčené třísky. Nejlepší jsou ty z měkkého dřeva, třeba smrku a borovice. Pak už jen přidáte trochu zmačkaných novin a škrtnete sirkou.

Surové dřevo zvládá jen krb

Na samotné topení si vybírejte dřevo, které je vysušené a má vlhkost nejlépe kolem 20 %. Takové ovšem vysychá tak dva roky. Čerstvě poražené dřevo obvyklé mívá až 75% vlhkost. Ale s tím si poradí jen krb. Čím víc je ve dřevě vody, tím hůř hoří a vzniká víc dýmu a popela. V krbových kamnech nebo kotli bude hodně kouřit, takže se vám zanese sklo dvířek a komín.

Dřevo
Tvrdé hoří líp

Nejlépe si zatopíte, když přiložíte takzvané tvrdé dřevo. To je například dub, buk nebo habr. Ovšem za kvalitu se platí, a tak je nejdražší. Ale oproti levnějšímu měkkému dřevu, třeba bříze, lípě nebo topolu, má tvrdé dřevo o více než 40% větší výhřevnost. Méně  přikládáte a máte větší teplo.

Jak poznáte vyschlé dřevo

Podívejte se na to, jak vypadá. Nikdy není tak hezké, jako to čerstvé. Protože vysychalo venku, má na povrchu nejrůznější mapy a nevzhledné skvrny. A když ho potěžkáte a porovnáte s čerstvým polenem, bude to vyzrálé mnohem lehčí. Pokud na vysušené dřevo zaklepete, vydá oproti čerstvému dutější zvuk.

Dřevo
Na pražce zapomeňte

Při topení dřevem zapomeňte na spořivost. Když přiložíte něco, co do kotle nebo kamen nepatří, zbytečně si je ničíte. Rozhodně se vyhněte chemicky ošetřenému dřev, pražcům a dřevotřískám. Při jejich spalování vznikají nebezpečné toxické látky a nadměrně se vám zanáší komín.