Bělásek zelný

Největší škodu působí v červenci a srpnu. Je to nenápadný denní motýl s bílými křídly. Samičky snášejí až 200 žlutooranžových vajíček, nejraději na spodní stranu listů zelí, květáku, brokolice, kapusty nebo kedluben. Z nich se vylíhnou nažloutle zelené housenky, které se zdržují ve skupinách. Během sezony se na zahradě mohou vystřídat až tři generace. Housenky jsou žravé. Nejprve se pustí do vrstvy listové pokožky, později listy děrují a nakonec je hromadně ožírají od okrajů a skeletují (žilnatina listů není žírem poškozená), můžou způsobit holožíry.

Jak na něj

Ptáci ani žravé sršně vám s jejich sběrem nepomůžou, protože housenky před nimi chrání silně odpudivé, jedovaté látky v jejich těle. Nejsnadnější je pustit se do ručního sběru. Z lidových receptů zabírá posypat zeleninu drcenými vaječnými skořápkami. Pomohou i insekticidy.

Sršeň a vosa

Vosa obecná je nejrozšířenější evropský druh vosy. Měří 10–19 mm a je vybavená silným kusadlem a žihadlem. Vosy nemají rády světlo, a tak si hojně staví hnízda na půdách a pod střechami. Sršeň obecná je největší zástupce hmyzu z čeledi sršňovitých v Evropě. Průměrně měří 23–35 mm. Žije ve společenstvích. Vosy i sršni škodí především tím, že se živí ovocnou úrodou a tím ji ničí. Pro alergiky znamená velké nebezpečí vosí bodnutí. Sršeň má velmi silný jed, takže jeho žihadlo může být nebezpečné pro každého.

Jak na ně

Nejsnadnější cestou, jak s těmito společenstvími hmyzu zatočit, je pozvat některou ze specializovaných firem. Mají ve výbavě postřik, který zaručeně funguje. Sami můžete na vosy použít některý z insekticidů, nejlépe pozdě večer, když je téměř všechen hmyz v klidu uvnitř hnízda. U sršní je to komplikovanější, protože létají i v noci. Zkusit můžete jednoduché pasti, které buď koupíte, nebo si je vyrobíte z PET lahve.

Mšice

Jsou hotoví nezmaři. Nejčastěji se vyskytují v koloniích na spodních stranách listů. Některé druhy jsou žluté, žlutozelené až tmavě zelené, jiné žluté nebo černé. Napadají téměř všechny druhy rostlin. Živí se šťávami, které sají z rostlin. To poškozuje jejich růst a vyvolává deformace. Mšice se rychle množí a přenášejí různé choroby.

Jak na ně

Boj s nimi je těžký, protože se časem stávají proti chemickým postřikům imunní. Přesto insekticidy zůstávají nejspolehlivějším prostředkem. Mohou být buď na chemické, nebo přírodní bázi. Z domácí produkce můžete zkusit třeba silný roztok z levandulového oleje nebo v litru vody rozpustit 100 ml řepkového oleje. Dobrý je i odvar z tabáku. Přirozeným nepřítelem mšic jsou slunéčka sedmitečná. Ve skleníku zase pomůže parazitická vosička Aphidius colemani, kterou koupíte v malé vaničce.

Svilušky

Svilušky zahrnují početnou skupinu malých roztočů, velkých asi 0,5 mm. Mají osm nohou a mohou být červené, černé, hnědé nebo světle zelené. Napadají spodní stranu listů mnoha druhů rostlin. Poznáte to podle drobných skvrnek a jemných pavučin, které se objeví právě mezi spodní stranou listů a vrcholem výhonů. Listy postupně hnědnou a předčasně zasychají.

Jak na ně

Řešením je jejich přirozený nepřítel, dravý roztoč Phytoseilus persimilis, velký asi 0,5 mm. Na rostlinu se sype s pilinovým substrátem. Okamžitě začne hledat svilušky ve všech stádiích vývoje a vysávat je. Pomohou i insekticidy.