S přirozeným vysoušením místností, tedy s větráním okny a dveřmi, si po povodni příliš nepomůžete. Velké procento vlhkosti totiž obsahuje i vzduch venku, takže přirozené odpařování je oproti běžným podmínkám výrazně snížené. Je tedy třeba použít speciální přístroje – vysoušeče.
Jak pracovat s kondenzačními vysoušeči?
Pro odstranění vlhkosti z místností a ze zdiva se nečastěji používají kondenzační vysoušeče, které umí vysrážet vodu, obsaženou ve vzduchu. Aby pracovaly co nejefektivněji, je třeba se dodržet několika zásad:
1) Před vysoušením musíte nejprve odstranit všechny nečistoty, způsobené povodní. Ze zdiva odstraňte malbu a stěny omyjte vodou. Je-li nutné osekat omítky, začněte s vysoušením až po jejich osekání a odstranění suti z místnosti.
2) Zvolte vhodný vysoušeč pro místnost, ve které má být použit. Každý vysoušeč má jinou kapacitu. Při poddimenzování kapacity dochází ke kondenzaci vlhkosti na stěnách a oknech, při předimenzování ke zbytečné spotřebě elektrického proudu. S výběrem vám pomůže odborník z firmy, odkud si vysoušeč půjčíte.
3) Zabraňte přístupu vzduchu z jiných místností nebo z venku. Je třeba utěsnit všechny otvory ve vysoušené místnosti tak, aby bylo maximálně zabráněno přístupu vlhkého vzduchu zvenčí.
4) Teplotu vzduchu ve vysoušené místnosti udržujte mezi 20-30 °C (čím vyšší teplota, tím rychleji dochází k odpařování vlhkosti ze zdiva).
5) NEVĚTREJTE! Do místnosti vcházejte jen kvůli vylití vody z nádobky vysoušeče (obvykle stačí jednou za 12 hodin).
6) Vysoušeč musí běžet nepřetržitě 24 hodin denně! Jeho vypínáním negativně narušíte proces vysoušení a v konečném výsledku nedojde k žádné úspoře elektrické energie!
7) Je-li dům podsklepený, zajistěte nejdříve vysoušení sklepních prostor. Sníží se tím vzlínání vody do vyšších pater.
8) Vysoušeč nechte nepřetržitě pracovat v jednom prostoru minimálně 3-4 dny. Pak je možné ho přemístit do jiné místnosti. Po navzlínání vody k povrchu zdiva je třeba proces znovu opakovat. Vysoušení je pozvolný a dlouhodobý proces.
Jak správně odčerpat vodu ze zaplaveného domu?
Dostala se vám záplavová voda až do domu? Poradíme vám, jak správně postupovat, aby váš dům utrpěl co nejméně škod.celý článek
K čemu jsou dobré horkovzdušné vysoušeče?
Tyto přístroje napomáhají ohřátím vzduchu k urychlení odpařování vlhkosti ze zdí. Jsou vhodné tam, kde nemůžete použít kondenzační vysoušeče. Tedy v prostorách, které nemůžete uzavřít (např. chodby), příliš velkých místnostech nebo takových, kde bylo při povodni méně, než 20 cm vody. I při jejich používání je třeba dodržovat určitá pravidla:
1) Horkovzdušný vysoušeč nenechávejte sálat na zeď z menší vzdálenosti než 70 cm.
2) Míří-li proud horkého vzduchu přímo na zeď, je nutné vysoušeč přibližně po půl hodině posouvat dál.
3) Je nutné zajistit větrání do volného prostoru mimo budovu.
4) Není vhodné používat v jedné místnosti horkovzdušné vysoušeče s otevřeným plamenem a vysoušeče kondenzační. Při spalování dochází ke vzniku vodních par a jejich hromadění v uzavřeném prostoru.
5) Zabraňte, aby vzduch z vysoušené místnosti neproudil dál do domu. Je třeba zabezpečit větrání do volného prostoru.
6) Pozor na rychlé snížení vlhkosti, které může za určitých okolností vést k narušení statiky!
7) Je třeba dávat pozor na místa, kde je vedena elektroinstalace nebo vodoinstalace (zvláště je-li vedena v plastovém potrubí).
CENY ZA ZAPŮJČENÍ PŘÍSTROJŮ se pohybují podle výkonu vysoušečů v průměru od 230 Kč do 550 Kč za 24 hodin. při dlohodobějším pronájmu se ceny snižují, můsíte však počítat s tím, že při za jejich zapůjčení musíte obvykle složit vratnou kauci ve výši 3 000 Kč až 5 000Kč.
Zdroj: Adra, HSZ a archiv