Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

5 tipů, jak sklízet a uskladnit cibuli, aby vydržela celou zimu

/
 • Cibule vhodná k uskladnění musí být dobře usušená.
  Cibule vhodná k uskladnění musí být dobře usušená. (Shutterstock.com)
  19. srpna 2016 ● 06:00

  Také máte rádi štiplavou výraznou chuť české cibule? Ta z dovozu, kterou v zimě a na jaře v obchodech seženete, se s ní vůbec nedá srovnat. V kuchyni se navíc bez dobré cibule neobejdeme. Většině pokrmů dodá ten správný říz. Kdy je ale ten pravý čas cibuli sklidit a jak ji skladovat, aby neshnila a pěkně tvrdá a šťavnatá vydržela až do příští sezóny? Poradíme vám!

 • 1.

  Nechte ji dozrát

  ...
  Autor: shutterstock.com

   

  Pozor, abyste ji nezačali sklízet příliš brzy. Ten pravý čas u cibule z přímého výsevu, který je ke skladování nejvhodnější, nastává koncem léta. Obvykle je to v srpnu až v září, příbližně pět měsíců od výsevu. Poznáte to tak, že víc než polovina rostlin bude polehlá, nať zežloutne a začne usychat. Ze země vytažená cibule pak musí mít zlatohnědou šlupku.

   

  V kuchyni bychom se neobešli také bez česneku. Praktické tipy, jak ho sklízet a uskladnit, najdete ZDE.

 • 2.

  Hlízy nepoškoďte

  ...
  Autor: shutterstock.com

   

  Nať sklizené cibule neodřezávejte, neukrucujte. Počkejte až sama úplně seschne. Nabalenou hlínu z hlíz pak nikdy neoklepávejte ani neseškrabujte, mohli byste je poškodit a zkrátit tak dobu skladovatelnosti. Poškozená cibule totiž začne snadno hnít. Až půda oschne, sama opadá a zbytek následně opatrně dočistíte teprve v okamžiku, kdy bude cibule úplně suchá a připravená k uskladnění.

   

 • 3.

  Dobře ji usušte

  ...
  Autor: shutterstock.com

   

  Důležité je sušit cibuli opatrně a pomalu. Počítejte se třemi až čtyřmi týdny. Jen tak zabráníte rozvoji plísní. Když vám to počasí dovolí, nechte sklizenou cibuli vyschnout několik dnů rozloženou přímo na záhonu. Pokud je půda vlhčí, můžete použít otočené plastové přepravky. Při nepříznivém počasí pak sklizenou cibuli raději sušte rozloženou na dřevěných lískách někde pod střechou nebo v dobře větrané místnosti.

   

  Léty prověřený recept na cibulový čaj, který vyléčí kašel i nachlazení, najdete ZDE.

 • 4.

  Zapleťte ji do copů

  ...
  Autor: shutterstock.com

   

  Nejlepším způsobem, jak usušenou cibuli skladovat, je svázat ji do copů. To věděly už naše prababičky. Takto uskladněná dlouho vydrží, působí dekorativně a navíc nezabere příliš místa. Je ale třeba, aby vysušená nať byla pevná a silná. Opatrně odstraňte špinavé svrchní slupky a cibuli spleťte. Další možností je svázat ji do svazků po maximálně deseti až patnácti kusech a zavěsit na suchém chladném místě.

   

 • 5.

  Uložte ji do chladna

  ...
  Autor: shutterstock.com

   

  Když nemáte možnost či místo, kde skladovat cibuli zavěšenou, nebo se vám jen nechce ji vázat, zaschlou nať ukrouťte a ušpiněnou vrchní slupku opatrně odstraňte. Jakkoliv poškozené hlízy bez milosti vyřaďte a rychle je spotřebujte. Ke skladování nejsou vhodné. Uložte jen ty pevné a tvrdé. Ty skladujte v temnu v dřevěné bedýnce nebo plastové přepravce na co nejchladnějším suchém místě. Ideální je dobře větraný sklep nebo špajz. Můžete ji také nasypat do síťky a zavěsit do prostoru. Zapamatujte si, že nízké teploty snáší uskladněná cibule mnohem lépe než ty vysoké. Vůbec jí nevadí teplota pohybující se okolo 1 až 2 °C. Pozor ale, aby neomrzla.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy