Je to v podstatě druh ovocného džemu, který si zachovává svěží chuť vína, ale je bez alkoholu. Jeho výroba je velice jednoduchá, obzvlášť pro vinaře, kteří vyrábějí víno, a vylisovat mošt pro ně není žádný problém. „Ale ani v běžné domácnosti není nijak složité získat šťávu z hroznů, například pomocí odšťavňovače,“ říká Milada Válková, výrobkyně hroznového želé, „kuličky vína můžeme také jen tak vymačkat, scedit a poté nechat v chladnu odstát a odkalit.“

To sice není nezbytnou podmínkou pro další práci s moštem, pokud ovšem kal v moku necháme, promítne se to i do výsledného výrobku. Čiré želé je zkrátka na pohled lákavější než to lehce zakalené. „Zbytek moštu s kalem můžeme klidně vypít, není na tom nic špatného, jen je tam více vlákniny,“ vysvětluje paní Válková.

Dokonalý videonávod, jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na kusu dřeva

Dokonalý videonávod, jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na kusu dřeva

O tom, že hlíva ústřičná je skvělá, chutná a ještě je pro zdraví blahodárná houba, toho již bylo řečeno a napsáno mnoho. To, že se dá za určitých podmínek…celý článek

Dalšími surovinami nezbytnými pro výrobu této delikatesy jsou již jen cukr, pektin a kyselina citronová. „Hroznový mošt nalijeme do hrnce, mezitím smícháme cukr s pektinem a tuto směs pak nasypeme do moštu. Pořádně rozmícháme a dáme vařit, aby se cukr rozpustil,“ popisuje svůj postup výroby odbornice, „vaříme celkem asi pět minut a nakonec ještě přidáme trochu kyseliny citronové, pomocí které redukujeme kyselost, a dovaříme.“ Hotové želé se nalije do čistých zavařovacích sklenic a nechá se ztuhnout.

Video
Video se připravuje ...

Jak vyrobit domácí hroznové želé Prima TV/BPŽ

S hroznovým želé si kuchařky můžou opravdu vyhrát. Nejen s jeho barevností, což se samo nabízí, ale lze experimentovat i s různými odrůdami vína, jejichž jemné chuťové a aromatické odlišnosti se do želé přenesou, nebo s bylinkami, které se do želé přidávají. „Při výrobě želé využívám své bylinné zahrádky. Chuťově se mi osvědčilo želé s mátou, se šalvějí, s levandulí,“ dělí se o svou zkušenost Milada Válková. Želé můžeme vyrobit dokonce i z vína. „To už má potom ale úplně jinou chuť, protože jeho základ tvoří alkoholický nápoj, je výraznější a lehce navinulé.“

Svou lahodnou, ovocnou chutí připomíná želé spíše hroznový mošt než samotné víno, ale díky své jemné chuti má velice široké kulinářské uplatnění – dá se jíst k sýrům, k paštikám, lze jím nahradit brusinky na svíčkovou, přidat do různých marinád na maso, namazat lívance či palačinky nebo mlsat prostě jen tak jako klasickou zavařeninu s rohlíkem či chlebem. Sklenička pěkně zabaleného hroznového želé může být také originálním „jedlým“ dárkem.

Celý pořad VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ sledujte v neděli 6. listopadu v 11.55 na Primě.

 

Video: Jak si doma vyrobit vazbu na dušičky

Video: Jak si doma vyrobit vazbu na dušičky

Neutrácejte peníze za drahé dekorace v obchodech. Téměř vše, co potřebujete, najdete v lese. Stačí trocha šikovnosti a dekorace na dušičky je hotová.…celý článek

VIDEO: Jak naporcovat kuře a připravit z něj čtyři skvělé večeře

VIDEO: Jak naporcovat kuře a připravit z něj čtyři skvělé večeře

Máte na stole celé kuře a lámete si hlavu, co s ním? Je toho spousta. Z jednoho kuřete totiž připravíte několik chodů a ani jeden nebude ošizený. Jak…celý článek