„Technika spočívá ve skládání kousků nastříhaných stužek, které připevňujeme k podkladovému polystyrenovému korpusu pomocí špendlíků. Podle velikosti podkladové koule se pak volí šířka stužky,“ vysvětluje odbornice na patchwork Helena Synková v dalším díle oblíbeného pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ. Sama pro podtržení celkového efektu používá stuhy s lurexovým okrajem: „Zlatá barva nití vytváří na ozdobách krásné vzory.“ Pokud si pohráváte s myšlenkou vyzkoušet si tuto techniku v praxi, můžete začít s dekorováním koulí, které jsou na zdobení nejsnadnější. Zkušenější se pak mohou pustit i do složitějších objektů, jako jsou například zvonečky či adventní věnce na stůl nebo k zavěšení na dveře. Ty jsou ovšem o poznání pracnější a vyžadují již určitou zručnost a rutinu.
K výrobě ozdobiček z nešitého patchworku budeme tedy potřebovat hotový polystyrenový korpus, různobarevné stužky nastříhané na stejně velké kousky a špendlíky. „Podle mých zkušeností jsou nejlepší špendlíky dlouhé 1,8 cm, maximálně pak 2 cm,“ radí paní Synková a zároveň upozorňuje, že je velice důležité přesně si rozvrhnout postup práce, vyměřit si a zakreslit linie, podle kterých budeme dále postupovat: „Křížkem naznačíme, kde budeme začínat, a protože se musím sejít uprostřed koule, tak tentýž křížek si naznačím z druhé strany.Potom vezmeme stužku a špendlíky, které zapícháváme těsně pod lurexový kraj, aby splynuly a nebyly tak patrné. Zapíchneme a složíme tak, aby lurexové kraje byly přesně u sebe a nepřekrývaly se. Zapíchneme a uděláme první trojúhelníček. Zrcadlově proti němu pak musíme dát další kousek a zase složit.“
Jak na nešitý patchwork? Prima TV/BPŽ
Jakmile člověk pochopí princip umístění jednotlivých stužek, získá trochu zručnosti a ví, jak na to, jde to rychle a další postup není složitý. Je to však práce náročná na trpělivost a na přesnost. „Vytvoříme základ na jedné a posléze na druhé, protilehlé straně. Pak přidáme druhou barvu, kterou začneme napichovat zhruba jeden centimetr od hrotu předchozí stužky. Musíme držet rovinu, abychom se, až půjdeme z druhé strany, potkali.“ Jakmile pokryjeme celý plášť koule, zůstane uprostřed úzká mezera, jež se na závěr zakryje stužkou, případně navrstvenými stužkami. Ta se obepne po obvodu. „Musíme ji dobře napínat a zároveň kontrolujeme, že jsou schovaná všechna kritická místa,“ popisuje odbornice, „k jejímu upevnění nebudeme používat zbytečně moc špendlíků, jen tolik, aby se nesmekala. Nesmíme zapomenout ani na to, že stuha musí být delší, než je obvod koule, o délku, kterou budeme potřebovat na vytvoření očka pro zavěšení.“