Kysané zelí by mělo tvořit podstatnou část v našem podzimním a zimním jídelníčku. V období, kdy nemáme dostatek živin z čerstvého ovoce a zeleniny, nás napumpuje vitamíny a minerály. Kysané zelí totiž obsahuje pro lidský organismus nezbytné vitamíny C, A a K. Navíc je bohaté na minerály fluor, draslík, železo, selen a hořčík.
Získáme z něho také důležité bakterie kyseliny mléčné a kyselinu listovou. A to vše našemu tělu pomáhá v boji s nachlazením a chřipkou. Zároveň nám kysané zelí pročistí krev, sníží hladinu cholesterolu a preventivně působí proti rakovině tlustého střeva.
Není nad domácí zelí
Pamatuji si, že jako malý jsem šlapal zelí v lavóru. Dnes takové metody zkoušet nemusíme, ale výroba domácího zelí určitě stojí za to.
Potřebujeme: zelí, kmín a sůl
Pro vylepšení chuti můžete přidat cibuli, strouhaná jablka, pepř, nebo bobkový list.
- Umyté hlávky zelí jemně nakrouháme. Nasypeme do lavóru nebo větší mísy. Pořádně promačkáme. Odvážnější můžou větší množství zelí v lavóru prošlapat.
- Do spod kameninové mísy nebo zavařovacích sklenic naklademe vybrané druhy koření, nebo jen zelí samotné. Prosolíme, okmínujeme a přidáme další vrstvu zelí. Takto zelí klademe dokud nejsou nádoby plné. Poté důkladně stlačíme, přikryjeme látkou a venkovní žlábek naplníme vodou, aby se nám zelí nezačalo kazit.
- Pokud jsme zvolili pro uskladnění skleněné zavařovací sklenice, tak si dáme pozor. Zelí během kvašení zvětší svůj objem, je proto nutné ve sklenicích nechat alespoň 2 cm místo.
- Nádoby uložte do temné místnosti s pokojovou teplotou. Nebo je zakryjte větší utěrkou. Pozor si také dejte na únik šťávy ze sklenic. Je proto dobré je postavit do nějakého staršího pekáče, který vodu ze zelí zachytí.