Chcete z pejska vychovat bezproblémového společníka? Potom byste měli věnovat velký důraz na období mezi 7. a 12. týdnem. Právě v této době si štěně osvojuje základní návyky. Po příchodu do nového domova mu nahrazujeme celou smečku. Je zcela odkázáno jen na nás, proto je důležité poskytnout mu zázemí a pocit bezpečí. Se štěnětem je to téměř jako s malým dítětem. Všechny zlozvyky, které od nás pochytí následkem nedůsledné výchovy, si nese s sebou do života. „Štěně musíme vychovávat a postupně přivykat na různé situace, se kterými se bude setkávat. Vždy to ale pro něj musí být příjemný zážitek. Špatná zkušenost anebo příliš tvrdé zacházení může vést k trvalému strachu. Štěně by se mělo setkávat s cizími lidmi, psy a různými zvířaty, aby se naučilo mezi nimi chovat,“ říká veterinářka Dagmar Tarkošová ze společnosti Royal Canin.

Výběr jména

Jméno by se vám mělo nejen líbit, ale mělo by se i dobře vyslovovat. Pokud si nevíte s výběrem jména rady, zkuste použít speciální psí kalendář

Nepouštějte si štěně do ložnice

Noví psí majitelé často berou štěně jako novorozence. Je logické, že štěně v nás může vyvolávat pečovatelské sklony jako u malého dítěte, ale je důležité respektovat přirozené potřeby zvířete a podle toho ho vychovávat. Ložnice, a především postel, je pro psa strategickým místem. Tam spí vůdce smečky. Nechat ho okupovat vaší postel se rovná dopřát mu hned na začátku dominantní postavení. To se může v budoucnosti stát osudným. Nepodléhejte proto smutným psím očím. Před příchodem nového člena domácnosti je nejlepší mít vše pečlivě připravené. Většina štěňat může v novém domově přes noc kňučet. Váš malý psík se bude cítit klidnější, když mu připravíte teplý pelíšek. Zkuste mu do něj dát láhev s teplou vodou nebo plyšovou hračku pro domácí mazlíčky.

Autor: www.royalcanin.cz

Jak pejska navyknout na samotu?

Žádné štěně by nemělo být samo příliš dlouho, i na samotu je potřeba ho postupně přivykat. Psi se těžko vyrovnávají s tím, že jsou odděleni od svých majitelů. Mohla by se u nich vyvinout úzkost, která vyústi v následné hlasité projevy, které neocení sousedi. Proto naučte štěně tolerovat krátkou dobu nepřítomnosti. Nechejte ho v pokoji, zavřete dveře a odejděte. Interval postupně prodlužujte.

Ještě než odejdete, jděte se štěnětem na procházku nebo si s ním pohrajte. Tím se uklidní. „A krátce před odchodem mu dejte krmivo, pravděpodobně bude unavené. Nechejte mu něco na kousání, abyste jej zabavili. Některá rostoucí štěňata budou klidnější díky známým zvukům, proto můžete nechat zapnuté rádio,“ dodává Dagmar Tarkošová.

Jak štěně krmit?

Zeptejte se předchozího majitele, čím psa krmil, v ideálním případě se zeptejte svého veterináře při prvním očkování, který vám jistě rád poradí, jaká strava bude pro vašeho psího miláčka ideální. Kromě výběru vhodného vyváženého krmení je ale důležité i její pravidelné podávání.

„Štěněti rozdělíme denní krmnou dávku na menší množství, které podáváme 3krát až 5krát denně. Po nakrmení by měl následovat minimálně hodinový odpočinek, aby štěně mohlo přijaté živiny strávit. Dospělé psy můžeme krmit jednou denně v podvečer nebo dvakrát denně – ráno a večer,“ říká Dagmar Tarkošová z Royal Canin.

Autor: www.royalcanin.cz

Jak zvládnout venčení štěněte?

Štěňata, stejně jako malé děti, neumí hned od mala chodit na záchod. I v tomto případě platí především dostatečná trpělivost. Psi se snadno naučí vykonávat potřebu na noviny, které jim postavíte do dané části místnosti a postupně je s každou další loužičkou posouváte blíže ke dveřím, až se vám podaří naučit psa, že močit se má venku.

Do určité míry lze poznat, že se blíží čas venčení. Nejčastěji to bývá po jídle, po probuzení nebo po bujarých hrátkách. V ten okamžik vezměte psa ven na malou procházku, kde bez problému vykoná potřebu. Vždy ho náležitým způsobem pochvalte, aby měl pocit správně provedené činnosti.

Jak zvykat štěně na vodítko a obojek?

Ze začátku možná vodítko ani obojek nepoužijete, je ale dobré si na ně zvykat dříve, než při první procházce. Obojek pro štěně by měl být měkký, polstrovaný odpovídající velikosti. Pro velmi malé rasy jako např. čivava je nejvhodnější postroj. Typ vodítka vyberte podle velikosti psa „Krysařík nemůže být voděn na řetězu stejně tak jako německá doga,“ radí veterinářka Dagmar Tarkošová.