Tento nápad není nový – už pár let fungují takzvané bylinkové vesnice v zahraničí. Najdete je také u našich jižních sousedů v Rakousku, například v alpské vesničce Irschen v Korutanech nebo v obci Neuruppersdorf, kde si můžete prohlédnout bylinkové záhony, ale i koupit si rostlinky domů, společně s dalšími přírodními produkty.

V České republice ovšem vznikl bylinkový obecní projekt vůbec poprvé. S jeho realizací se začalo na podzim loňského roku a letos v červnu se představil veřejnosti.

Jde to i bez chemie

Vyslovíme-li přírodní zahrada, někteří z nás si představí prales, kde se neseče trávník, neudržují záhony a vše roste jako nekontrolovaná džungle. Stejnojmenný projekt vás ovšem přesvědčí, že tomu tak není.

O co vlastně jde? Společná aktivita českých a rakouských organizací Přírodní zahrady bez hranic odstartovala v roce 2009 a jejím cílem je vytvořit přirozené prostředí zahrad, ve kterých budou žít v souladu rostliny, zvířata i lidé. Na pozemcích musí být přírodní trávník s různými druhy rostlin, ovocná zahrada, živý plot z planých druhů keřů a nesmí se používat rašelina, lehce rozpustná

Bylinková kompozice
Bylinková kompozice
minerální hnojiva ani pesticidy. K zalévání poslouží dešťová voda.

Tuto akci uvedl do života zemský hejtman Wolfgang Sobotka ze spolkové země Dolní Rakousy ve spolupráci s organizací Die Umweltbertung a dalšími partnery. Financemi přispívá také Evropský fond pro regionální rozvoj EU v rámci programu příhraniční spolupráce mezi Českou republikou a Rakouskem.

Bylinková náves

A jak to v Mutišově funguje? Na všech opuštěných místech i veřejném prostranství, kde by se dala očekávat vysoká tráva a kopřivy, vás přivítají

úhledné záhony plné bylinek (celkem jich tu roste zhruba 100 druhů), květiny, keře nebo nové stromky.

Pozadu nezůstávají ani zdejší obyvatelé (místních je 65). Také jejich předzahrádky, dvory a zahrady jsou plné květin, bylin, zeleniny a ovoce. A kdo nemá vlastní pozemek, stará se o kousek obecního jen tak pro radost.

Ostatně rádi vás tu také uvítají, prohlédnout i přivonět nebo ochutnat můžete známé i neznámé druhy bylinek; každá je označená informační tabulkou s trojjazyčným nápisem. V plánu ovšem mají i další věci, třeba bylinkový trh nebo slavnosti.

Fotogalerie
7 fotografií