Ze stejných důvodů tak činili už keltští kněží druidové. Jmelí měli za magickou rostlinu. Možná i proto, že roste vysoko v korunách stromů ho považovali za dar bohů. A tak ho řezali zlatými srpy - to je důvod, proč jmelí dodnes zlatíme.
Tuto mystickou rostlinu provází celá řada zajímavých legend a pověr. Víte třeba, že pod ním můžete před jinými od Štědrého dne až do Nového roku beztrestně líbat třeba manželku svého šéfa? Zamilovaným párům přinese štěstí a láska by jim měla vydržet nejméně do příštích vánoc. Štěstí přinese i tomu, koho jmelím obdarujete.Další legenda už křesťanská praví, že jmelí bylo původně stromem. Z jeho větví vyřezal Josef kolébku Ježíši. Za 33 let strom porazili Římané a na kříži z něj Ježíše ukřižovali. Strom se natolik styděl za svůj úděl, že se rozpadl na malé keříky a dnes přináší jen dobro každému, kdo pod ním projde.
Jmelí léčí, ale může i zabít
Jmelí je poloparazitická rostlina, která roste v korunách listnatých i jehličnatých stromů, od nichž si bere živiny. Je zajímavé, že má rozdílné vlastnosti podle toho, na jakém druhu parazituje. Je to jedna z mála rostlin, jejíž plody uzrávají v zimě v období slunovratu. To je další důvod, proč ji druidové měli za kouzelnou.
Výčet léčivých vlastností jmelí je hodně dlouhý, je však ale třeba upozornit, že jeho plody v podobě nazelenalých až bílých bobulí jsou velmi jedovaté! Proto jmelí dávejte mimo dosah dětí a z když byste si vařili odvar, lepkavé plody pečlivě oberte. Nejjedovatější je podle odborníků jmelí, rostoucí na topolech.