Chryzantémy (Dendrathema), či listopadky, jsou známé jako dušičkové květiny, kterými se zdobí hroby v listopadu. Už od konce léta je však můžete sázet jako ozdobu svých balkónů či truhlíků. Chryzantémy se totiž výborně hodí na pěstování v menších nádobách a kvetou dokud je nespálí první mrazy.


Chryzantémy pocházejí z Asie, zejména v Číně a Japonsku jsou dodnes velmi oblíbené. Existuje mnoho druhů, které se liší velikostí květů, výškou, barevností i dobou květu. Můžete je proto různě kombinovat a vytvářet ve svých truhlících působivé aranže.

Zpravidla platí, že vyšší listopadky, někdy až metr dosahující, se hodí na květinové záhony. Nižší a drobnější květiny více vyniknout v menších květináčích.

Správná péče

  • Květiny mají rády slunné stanoviště v závětří. Pravidelný přísun slunečních paprsků chryzantémám zajistí dlouhou dobu květu. 
  • Vysazujeme je na neutrální slabě zásadité půdě. Přihnojujeme s mírou, zpravidla na konci jara.
  • Zaléváme je pravidelně přiměřenou zálivkou. Vždy zaléváme pouze kořeny, listy by měly zůstat suché. Pozor si dejte na přelití, květina by mohla začít uhnívat.
  • Chryzantémy patří mezi trvalky. Květiny v nádobách proto před prvními mrazy schováme a necháme přezimovat na světlém místě s nižší teplotou. Ideální jsou zimní zahrady.
  • Květiny na záhonech na začátku prosince přikryjeme slámou a chvojím, aby byly před zimou chráněny. Odkrýváme je až na konci dubna a teprve tehdy sestřihneme staré stonky. Mladé výhonky tak zůstanou nepoškozeny a na konci léta zase krásně vykvetou.
    Fotogalerie
    5 fotografií

Barevný podzim

Neváhejte a listopadky si za svá okna vysaďte. Uvidíte, že díky jejich sytě barevným květům se pošmurný podzim stane veselejší. Od konce léta je seženete snad ve všech zahradnictvích.