Už tuto neděli začíná adventní období, které vychází z církevních svátků. Lidé se tak připravují na oslavu narození Krista. Původní barvou adventu byla fialová. Ta však byla lidem nedostupná, a tak začali vyrábět adventní věnce z dostupných surovin a barev. Proto se stala typickou barvou věnce červená. V dnešní době už se ale na tradice příliš nehledí a i výroba vánočních dekorací podléhá současným trendům. Proto si můžete vyrobit třeba věnec ze šišek nebo umělého sněhu. Blesk vám spolu s Šárkou Pleskačovou, majitelkou květinářství Floresco, poradí, jak vyrobit krásný věnec krok za krokem.

Klasický věnec

1. K výrobě budete potřebovat chvojový základ o průměru 30 cm, čtyři bodce, čtyři červené svíčky, osm šišek, vánoční baňky, osm kusů celé skořice, hvězdy z palmového dřeva (cca 16 Kč), perníčky a osm ořechových skořápek. Dále budete potřebovat tavnou pistoli, kterou ale můžete nahradit drátky a lepidlem.

Do chvojového základu zapíchněte bodce.
Autor: Marcela Dlouhá
2. Do chvojového základu zapíchněte bodce. Pokud víte, že budete s věncem manipulovat nebo jej někam převážet, raději je zajistěte i lepidlem. Správně by se měly bodce umístit rovnoměrně od sebe, protože symbolizují, jak daleko jsou od sebe adventní neděle.

Na bodce připevněte červené svíčky.
Autor: Marcela Dlouhá
3. Na bodce připevněte červené svíčky. Ty se pak zapalují následovně: první adventní neděli jedna, druhou dvě, třetí tři a čtvrtou všechny najednou. Nikdy nezapomínejte dodržovat bezpečnostní zásady a od zapáleného věnce nikdy neodcházejte. Ani bodce, na kterých jsou svíčky umístěny, vám nezajistí, že nic v okolí nevzplane.

Pomocí tavné pistole nebo navázáním drátku připevněte k věnci dvě šišky.
Autor: Marcela Dlouhá
4. Pomocí tavné pistole nebo navázáním drátku připevněte k věnci dvě šišky. Ty můžete sehnat v lese nebo je koupíte v květinářství, kde se prodává kus asi za dvě koruny. Pokud používáte tavnou pistoli, šišku vždy nějakou dobu u věnce přidržte, než stihne hmota zatuhnout.

K šiškám pak stejným způsobem připevněte vánoční baňku a hvězdu.
Autor: Marcela Dlouhá
5. K šiškám pak stejným způsobem připevněte vánoční baňku a hvězdu z palmového dřeva. Vše klaďte těšně k sobě, abyste docílili bohatšího dojmu. Opět vše dobře přimáčkněte, aby vám dekorace držely. Pokud budete používat drátky, zapíchněte je tak, aby nebyly vidět.

Na vnější stranu věnce připevněte dva kousky celé skořice, které zkřížíte přes sebe.
Autor: Marcela Dlouhá
6. Na vnější stranu věnce připevněte dva kousky celé skořice, které zkřížíte přes sebe. Na ně pak nalepíte perníček, který si můžete koupit nebo sami upéct. V květinářství koupíte perníček asi za pět korun. Pod skořice připevněte ořechovou skořápku, která vám jistě zbude z pečení vánočního cukroví.

Celý postup zdobení pak krok za krokem opakujte mezi všemi svíčkami.
Autor: Marcela Dlouhá
7. Vznikne vám tak krásný a tradiční adventní věnec, za který byste v květinářství zaplatili asi 350 Kč. Pokud si budete kupovat pouze bodce, svíčky a palmové hvězdy, utratíte pouze 110 Kč. Celý proces vám zabere asi hodinu.

Šiškový věnec

Budete potřebovat věnec ze slámy, asi čtyřicet šišek, čtyři bodce a svíčky, palmové hvězdy, zlaté, bílé a čokoládové hvězdičky, skořici, zlatou větvičku a jedlé kaštany.
Autor: Marcela Dlouhá
1. Budete potřebovat věnec ze slámy, asi čtyřicet šišek, čtyři bodce a svíčky, palmové hvězdy, zlaté, bílé a čokoládové hvězdičky, skořici, zlatou větvičku a jedlé kaštany. Dále potřebujete drátek nebo provázek, tavnou pistoli nebo lepidlo.

Pomocí drátku nebo provázku navážete ke slaměnému základu šišky.
Autor: Marcela Dlouhá
2. Pomocí drátku nebo provázku navážete ke slaměnému základu šišky. Klaďte jednu vedle druhé po vnějších i vnitřních stranách základu. Horní část nechejte prázdnou. Do té zapíchněte rovnoměrně bodce a umístíte svíčky.

Ze skořice vytvořte těsný shluk a kolem ní lepte hvězdičky
Autor: Marcela Dlouhá
3. Ze skořice vytvořte těsný shluk a kolem ní lepte hvězdičky zlaté a ty z palmového dřeva. Některé hvězdičky nalepte i na horní část skořice, aby zdobení vypadalo plasticky.

Drátky po stranách věnce, kterými jste přivazovali šišky zakryjte zlatými větvičkami a dozdobte hvězdičkami
Autor: Marcela Dlouhá
4. Drátky po stranách věnce, kterými jste přivazovali šišky zakryjte zlatými větvičkami a dozdobte hvězdičkami dle vašeho uvážení. Celý postup opakujte po celém věnci.

Bílý věnec

Budete potřebovat chvojový základ, bodce, zasněžené svíčky, baňky, bílé hvězdy, zrdcadlové přízdoby, stříbrné hvězdy, vločky na skřipci, provázek a sypaný sníh nebo sníh ve spreji.
Autor: Marcela Dlouhá
1. Budete potřebovat chvojový základ, bodce, zasněžené svíčky, baňky, bílé hvězdy, zrdcadlové přízdoby, stříbrné hvězdy, vločky na skřipci, provázek a sypaný sníh nebo sníh ve spreji.

Do chvojového základu zapícháte rovnoměrně bodce, na které připevníte svíčky.
Autor: Marcela Dlouhá
2. Do chvojového základu zapícháte rovnoměrně bodce, na které připevníte svíčky. Bodce je dobré zafixovat lepidlem nebo tavnou pistolí, protože se tady používají větší svíčky.

Vezměte provázek, namočte jej do lepidla a posypte sypaným sněhem.
Autor: Marcela Dlouhá
3. Vezměte provázek, namočte jej do lepidla a posypte sypaným sněhem. Do chvojí zapíchněte baňku a na ni nalepte zrdcadlovou ozdobu. Provázek nastříhejte a klaďte cik cak mezi svíčkami.

Provázky ozdobte hvězdíčkami.
Autor: Marcela Dlouhá
4. Okolí baňky dozdobte hvězdičkami a na provázek nakonec připevněte hvězdu na skřipci. Celý postup pak opakujte mezi jednotlivými svíčkami.
Fotogalerie
15 fotografií