Desatero správného grilování: Základ je čistota a pořádná marináda
-
Fotografie
Patříte mezi nadšené milovnice zahradních párty a dobrot vonících kouřem? Dopřejte si nové kulinářské zážitky a vychutnejte si plnými doušky atmosféru pohody u rozpáleného grilu. Sezona je v plném proudu, tak zapojte fantazii a vyzkoušejte triky profesionálů.
- 1.
Jak správně nakrájet maso?
Maso určené na gril krájejte vždy přes vlákno – je to důležité kvůli tomu, aby zůstalo křehké a zachovalo si šťávu. Před grilováním ho nesolte, s tím počkejte až na talíř.
Jak správně vybrat maso na hamburger, vám poradíme ve videu:
VideoVideo se připravuje ...Brigita Zemen
- 2.
Jak správně naložit maso?
Nezapomeňte maso předem naložit na několik hodin do marinády s olejem, bylinkami a kořením. Bude křehké a chutě i vůně koření se v něm krásně rozleží. Před vložením na gril ale marinádu opatrně setřete, mohla by se totiž připalovat.
- 3.
Jak grilovat ryby?
Ryby můžete grilovat naporcované na filety i v celku, záleží na druhu a velikosti. Nejvhodnější jsou druhy s pevným masem – losos, tuňák, pstruh, okoun. Před tepelnou úpravou rybu potřete (i zevnitř) vodou s citronovou šťávou a osušte ji. Zbavíte ji tak „zápachu“ a slizu.
- 4.
Co před samotným grilováním?
Autor: ShutterstockGrilovací rošt před každým použitím dobře očistěte a ještě zastudena potřete lehce olejem. Připravovaný pokrm se vám pak nepřilepí k mřížce.
- 5.
Co používat?
Autor: ShutterstockŠetrnější než příprava přímo na roštu je použít alobalovou misku. Nebo zkuste grilovací žulovou desku. Misku oceníte hlavně při přípravě masa plněného nádivkou a zeleniny.
- 6.
Jaký gril si pořídit?
Autor: Shutterstock.comPořiďte si vodní gril! Grily s vodní lázní, která je umístěná přímo pod připravovaným pokrmem (ten se upravuje ve směsi vodní páry, tepla a dýmu), jsou hitem. Nevznikají karcinogenní látky jako při odkapávání tuku na rozpálené uhlí.
- 7.
Jak správně grilovat zeleninu?
Grilovat můžete spoustu druhů zeleniny. Skvělé jsou cukety, lilek, papriky, rajčata, kukuřice, cibule, pórek i kedlubny. Zeleninu nesolte a vždy ji potřete slabou vrstvou oleje, aby se nepřilepila k roštu nebo nepřipálila. Pozor, olej nesmí odkapávat!
- 8.
Co nepoužívat během grilování?
Autor: Shutterstock.comNikdy nepoužívejte máslo, snadno a rychle se přepaluje. Nejvhodnější jsou kvalitní rostlinné oleje (slunečnicový, olivový), s výjimkou extra panenských, ty jsou vhodné jen do studené kuchyně.
- 9.
Jaké náčiní používat během grilování?
Autor: Shutterstock.comVždy pracujte s grilovacím náčiním, které má dlouhé žáruvzdorné rukojeti. Gril by měl být umístěn na rovném povrchu a v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, např. od dřevěné zahradní pergoly.
- 10.
Jak udělat dezert na grilu?
Vynikajícím dezertem je grilované ovoce. Hrušky, banány, jablka, ananas, mango nebo broskve jsou na rošt přímo ideální. Ovoce marinujte v ovocné šťávě, ale vyzkoušet můžete i varianty s medem, skořicovým cukrem, rumem nebo likérem. Ovocné dobroty připravujte zvolna při mírnější teplotě.