Jak takový strom najít? Vybrat si smrk, borovici, nebo jedli? Jak se o stromek starat? A vůbec - není lepší umělý? Na všechny tyto otázky vám odpovíme.

Řezaný je ekologičtější!

Jestliže chcete být ekologičtí a šetřit přírodu, zvolíte stromek řezaný. Ano, čtete správně. Tvrzení, že umělé stromky šetří přírodu, bylo už dávno vyvráceno. Jak vyplývá ze zprávy organizace Éconso, umělý strom ušetří životní prostředí, pouze když ho majitelé budou využívat alespoň 20 let. Nehledě na to, že podle odborníků z Vídeňské univerzity spotřebuje výroba a distribuce jednoho umělého stromku víc kyslíku, než kolik ho dokáže vyprodukovat několik stovek živých stromků po celou dobu růstu. Umělé stromy se totiž vyrábějí z plastu, hliníku a dalších neekologických materiálů, přičemž putují z Číny do Evropy tisíce kilometrů. Zanechávají tak za sebou pořádně dlouhou emisní stopu, a to už vůbec nemluvíme o jejich obtížné likvidaci.

Autor: Mountfield

Vánoční stromky se v současné době pěstují v pravidelných řadách na speciálních farmách, kde na místo každého uříznutého hned přijde nová sazenice. Barbarské nájezdy na mladé stromky volně rostoucí v lese jsou už dávno zbytečné – proč se namáhat a riskovat vysoké pokuty, když stačí pohodlně vybírat z nádherných živých stromků za rozumnou cenu?

Smrk, borovice, nebo jedle?

Rozhodování, zda živý, nebo umělý vánoční stromek už máte za sebou, teď ještě vybrat druh stromku. V ČR se nejčastěji prodává kavkazská jedle, smrk ztepilý nebo pichlavý a černá borovice. Liší se tvarem a hustotou koruny, umístěním jehličí na větvích a samozřejmě cenou.

Borovice a smrk určené na vánoční stromky bývají obvykle české provenience. Jedle se často dovážejí, protože u nás se jim kvůli vysokým ekologickým nárokům (vzdušná vlhkost, ideální půda, čistý vzduch, místo chráněné před větrem a mrazem) příliš nedaří.

Borovice vydrží nejdéle. Má řidší větve, které jsou ze všech stran obrostlé dlouhým, pichlavým jehličím. Jedle vydrží skoro stejně dlouho a má ze všech stromků nejhustší větve. Polodlouhé jehličí je obrůstá ze tří stran a píchá nejméně, takže se s ní nejpohodlněji manipuluje. Smrk opadá nejdřív. Větve má skoro stejně husté jako jedle a jsou pokryté jehličím naplocho ze dvou stran. Jehličky jsou krátké a pořádně pichlavé.

Kavkazská jedle: mercedes mezi vánočními stromky

Nejoblíbenější volbou vánočního stromku je jedlička. To si alespoň myslí většina Čechů. Přestože v nejprodávanější kategorii do dvou metrů stála loni okolo 850 Kč, jako vánoční strom ji ozdobila přibližně polovina českých domácností. Pouze čtvrtina lidí si pořídila buď smrk (500 – 600 Kč) nebo borovici (500 Kč).

Autor: Mountfield

Mezi jedlemi je pak nejkrásnější jedle kavkazská (Abies nordmanniana). Má pravidelný tvar, bohatou korunu a charakteristickou, sytě zelenou barvu jehličí. V oblasti vánočních stromů je to pojem – něco jako mercedes mezi auty. „Když jsme začali tyto jedle prodávat, obrovský zájem nás doslova zaskočil. Desetitisíce stromů byly pryč během několika dní,“ vzpomíná produktový specialista Mountfieldu Jan Elšík.

Kavkazské jedle si můžete v Mountfieldu pořídit letos už čtvrtým rokem. Stromy pocházejí z dánských plantáží a každý prošel přísnou kontrolou odborných inspektorů. Firma je nabízí ve dvou kvalitách: Standard a Premium. Vybírat lze mezi stromy o velikostech 1 až 2,5 m. Ceny začínají na 349 Kč (jedle do výšky 125 cm včetně dřevěného stojanu). Jedle o výšce 1,5 až 2 m přijde kupujícího na 469 Kč. „Jedle navážíme do našich prodejen kontinuálně, takže jsou vždy čerstvé. Na našich prodejních plochách, které jsou dobře přehledné a osvětlené, nabízíme také ořez kmenu a zabalení stromu do sítě,“ dodává Jan Elšík.

Péče o vánoční stromek: chlad a voda

Jak dlouho kavkazská jedle vydrží? To záleží na vás a na vaší péči. „Řezaný stromek uložte do nádoby s vodou a nechejte v chladném prostředí až do doby, než ho budete zdobit. Před uložením stromku do vody ještě zkraťte spodek kmene o několik cm. Čerstvým řezem dokáže strom přijmout až 5 l vody, a vydrží tak déle svěží. Dejte pozor, ať kůra dosahuje pod hladinu vody v nádobě – stromy totiž sají vodu pletivem umístěným pod kůrou. Takto můžete jedli nechat stát na balkóně, terase nebo na chladné chodbě až do Štědrého dne. Pokud si přenesete stromek z venkovního mrazu domů až na Štědrý den, nechte ho co nejdéle aklimatizovat v chladné místnosti, aby prudkým přechodem do tepla neutrpěl teplotní šok,“ radí Jan Elšík a dodává: „Vyplatí se také pořídit stojan, do kterého lze nalít vodu, aby jedle mohla pít průběžně. Možná budete muset kmen trochu ořezat, aby se do něj vešel. Dejte přitom pozor, ať kůra opět dosahuje až do vody v nádobce.“

Stojan na vánoční stromek
Autor: Mountfield

Pokud se budete řídit těmito radami, můžete mít doma vánoční stromek skoro až do Velikonoc…

Víte že…

  • … kavkazská jedle dorůstá do výšky 180 cm dlouhých 10 - 15 let? Smrk pichlavý roste do stejné výše 10 - 13 let, smrk ztepilý 9 - 10 let a borovice černá 8 - 9 let.
  • … kavkazská jedle vyrůstá ve své domovině až do výše 60 m?
  • … kavkazská jedle má tmavozelené, husté, lesklé jehličí, které při rozmělnění v dlani voní po ovoci?
  • … kavkazské jedle dovezené z Dánska mají širší kmeny, takže udrží více živin a déle vydrží?

 

Autor: Mountfield

Soutěž o Vánoční stromeček

Zkuste štěstí v soutěži na Blesk.cz a vyhrajte krásný vánoční stromek, který si v Mountfieldu sami vyberete! Celkem 10 výherců si domů odnese krásnou kavkazskou jedli. Stačí, když správně odpovíte na naši otázku, a můžete být mezi nimi. Soutěž trvá od 23.11. do  7.12.

Soutěžní otázka:

Kavkazská jedle vyrůstá ve své domovině až do výše:
a) 6 m
b) 60 m
c) 160 m
 
Svou odpověď posílají soutěžící prostřednictvím SMS na číslo 90099 ve tvaru:

JEDLE mezera ODPOVED mezera JMENO mezera PRIJMENI mezera ADRESA mezera PSC


Např.: JEDLE A JANA NOVAKOVA PRAZSKA 12 OLOMOUC 77900. 
Vyhrává 10 soutěžících, kteří správně odpoví na soutěžní otázku a budou vylosováni.
Ceny: 10x Jedle kavkazská 
Čas pro příjem odpovědí na soutěžní otázku je od 0:00 prvního soutěžního dne do 24:00 posledního soutěžního dne. Každý účastník soutěže může soutěžit pouze z jednoho telefonního čísla, ze kterého lze do soutěže zaslat maximálně 1 SMS, a účastník soutěže může vyhrát v soutěži pouze jednou. Na vaši soutěžní odpověď nebude odesílána potvrzující SMS. Cena 1 SMS je dle tarifu mobilního operátora soutěžícího. Soutěž organizuje CZECH NEWS CENTER a.s., www.platmobilem.cz.
Celá pravidla soutěže jsou k dispozici zde.